Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Louisville Ladder 4ft Aluminum Step Laddergp Med 443-AS4004 has been discontinued by Louisville Ladder and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Lab Safety & Apparel yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Louisville Ladder 4ft Aluminum Step Laddergp Med 443-AS4004
The Louisville Ladder 4ft Aluminum Step Laddergp Med 443-AS4004 was developed to be the ideal product for anybody looking for a top quality selection..![]()
These Lab Safety & Apparel from the expert product professionals at Louisville Ladder are designed using heavy duty and efficient resources, to be able to supply you with a product that is going to be effective for a long time. Made utilizing some of the most useful attainable materials and engineering, these Lab Safety & Apparel from the product professionals at Louisville Ladder will last an unbelievably lengthy time.
Louisville Ladder has been developing high-quality merchandise for a very long time, and the Louisville Ladder 4ft Aluminum Step Laddergp Med 443-AS4004 is their means of demonstrating just how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to get the best solution for all your preferences, and exhibiting the Louisville Ladder 4ft Aluminum Step Laddergp Med 443-AS4004 is something that we're happy to offer.
Specifications for Louisville Ladder 4ft Aluminum Step Laddergp Med 443-AS4004:
| Catalog number: | Â 300041-364 |
| Type: | Â |
| Overall Length: | Â 4 ft |
| Weight: | Â 11 lb |
| Width: | Â 18 1/2 in Max |
| Spread: | Â 28 in |
| Capacity (Weight): | Â 225 lb Max |
| Safety Class: | Â II |
| Step Depth: | Â 3 in |
| Step/Rung Shape: | Â Flat |
| Supplier No.: | Â 443-AS4004 |
| Material: | Â Aluminum |
Package Contents:
- Louisville Ladder 4ft Aluminum Step Laddergp Med 443-AS4004 / 300041-364
Related Products to Louisville Ladder 4ft Aluminum Step Laddergp Med 443-AS4004
Louisville Ladder 4ft Aluminum Step Laddergp Med 443-AS4004 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Louisville Ladder 4ft Aluminum Step Laddergp Med 443-AS4004, Unit EA , MPN: 443-AS4004 , Code: MZ6-LF-443-AS4004-EA