Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Louisville Ladder 5ft Sentry Aluminum Stepladder 443-AS3005 has been discontinued by Louisville Ladder and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Lab Safety & Apparel yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Louisville Ladder 5ft Sentry Aluminum Stepladder 443-AS3005
If you're searching for an amazing price for the Louisville Ladder 5ft Sentry Aluminum Stepladder 443-AS3005, then you've found yourself in the ideal place..![]()
These Lab Safety & Apparel from the skilled product specialists at Louisville Ladder are designed working with heavy duty and dependable materials, as a way to provide you with product which will be powerful for many years. Manufactured using some of the most useful available substances and design, these unique Lab Safety & Apparel from the product experts at Louisville Ladder will last an unbelievably long time.
Louisville Ladder has been developing superior quality products for a number of years, and the Louisville Ladder 5ft Sentry Aluminum Stepladder 443-AS3005 is their approach to showing you exactly how much they care.
At OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to obtain the perfect solution for all of your preferences, and presenting the Louisville Ladder 5ft Sentry Aluminum Stepladder 443-AS3005 is one thing that we're delighted to offer.
Specifications for Louisville Ladder 5ft Sentry Aluminum Stepladder 443-AS3005:
| Catalog number: | Â 300041-250 |
| Type: | Â |
| Overall Length: | Â 5 ft |
| Weight: | Â 13 lb |
| Width: | Â 20 in Max |
| Spread: | Â 34 in |
| Capacity (Weight): | Â 250 lb Max |
| Safety Class: | Â I |
| Step Depth: | Â 3 in |
| Step/Rung Shape: | Â Flat |
| Supplier No.: | Â 443-AS3005 |
| Material: | Â Aluminum |
Package Contents:
- Louisville Ladder 5ft Sentry Aluminum Stepladder 443-AS3005 / 300041-250
Related Products to Louisville Ladder 5ft Sentry Aluminum Stepladder 443-AS3005
Louisville Ladder 5ft Sentry Aluminum Stepladder 443-AS3005 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Louisville Ladder 5ft Sentry Aluminum Stepladder 443-AS3005, Unit EA , MPN: 443-AS3005 , Code: MZ6-LF-443-AS3005-EA