Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Louisville Ladder 6ft Fiberglass Classic Shelf L 443-FH1006 has been discontinued by Louisville Ladder and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Lab Safety & Apparel yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Louisville Ladder 6ft Fiberglass Classic Shelf L 443-FH1006
Manufactured to be a superb product for pretty much anybody, we're certain you will love the Louisville Ladder 6ft Fiberglass Classic Shelf L 443-FH1006.![]()
Established using several of the most heavy duty and dependable substances around, these Lab Safety & Apparel through Louisville Ladder will present you with a product that will give you years of dependability.
Louisville Ladder has been making top quality products for a number of years, and the Louisville Ladder 6ft Fiberglass Classic Shelf L 443-FH1006 is their particular manner of revealing just how much they care.
Here at OpticsPlanet, we ensure that it is our responsibility to get the most suitable product for all of your needs, and featuring the Louisville Ladder 6ft Fiberglass Classic Shelf L 443-FH1006 is something that we are delighted to offer.
Specifications for Louisville Ladder 6ft Fiberglass Classic Shelf L 443-FH1006:
| Catalog number: | Â 300041-248 |
| Type: | Â |
| Overall Length: | Â 6 ft |
| Weight: | Â 13 lb |
| Width: | Â 15 1/4 in Max |
| Capacity (Weight): | Â 300 lb Max |
| Safety Class: | Â IA |
| Step Depth: | Â 3 in |
| Step/Rung Shape: | Â Flat |
| Supplier No.: | Â 443-FH1006 |
| Material: | Â Fiberglass |
Package Contents:
- Louisville Ladder 6ft Fiberglass Classic Shelf L 443-FH1006 / 300041-248
Related Products to Louisville Ladder 6ft Fiberglass Classic Shelf L 443-FH1006
Louisville Ladder 6ft Fiberglass Classic Shelf L 443-FH1006 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Louisville Ladder 6ft Fiberglass Classic Shelf L 443-FH1006, Unit EA , MPN: 443-FH1006 , Code: MZ6-LF-443-FH1006-EA