Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Louisville Ladder 8ftpioneer Fiberglass Step Lad 443-FS2008 has been discontinued by Louisville Ladder and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Lab Safety & Apparel yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Louisville Ladder 8ftpioneer Fiberglass Step Lad 443-FS2008
If you're shopping for an amazing deal on the Louisville Ladder 8ftpioneer Fiberglass Step Lad 443-FS2008, then you have come to the ideal spot..![]()
These Lab Safety & Apparel through the professional product specialists at Louisville Ladder are designed by using dependable and dependable resources, as a way to provide you with a product which will be beneficial for countless years. Manufactured utilizing some of the best accessible materials and design, these Lab Safety & Apparel through the product experts at Louisville Ladder will last you an incredibly long time.
Louisville Ladder has been making top quality merchandise for a number of years, and the Louisville Ladder 8ftpioneer Fiberglass Step Lad 443-FS2008 is their particular means of showing you just how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we make it our obligation to obtain the best solution for all of your requirements, and exhibiting the Louisville Ladder 8ftpioneer Fiberglass Step Lad 443-FS2008 is a thing that we're pleased to offer.
Specifications for Louisville Ladder 8ftpioneer Fiberglass Step Lad 443-FS2008:
| Catalog number: | Â 300040-980 |
| Type: | Â |
| Overall Length: | Â 8 ft |
| Weight: | Â 22 lb |
| Width: | Â 24 7/8 in Max |
| Spread: | Â 52 in |
| Capacity (Weight): | Â 250 lb Max |
| Safety Class: | Â I |
| Step Depth: | Â 3 in |
| Step/Rung Shape: | Â Flat |
| Supplier No.: | Â 443-FS2008 |
| Material: | Â Fiberglass |
Package Contents:
- Louisville Ladder 8ftpioneer Fiberglass Step Lad 443-FS2008 / 300040-980
Related Products to Louisville Ladder 8ftpioneer Fiberglass Step Lad 443-FS2008
Louisville Ladder 8ftpioneer Fiberglass Step Lad 443-FS2008 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Louisville Ladder 8ftpioneer Fiberglass Step Lad 443-FS2008, Unit EA , MPN: 443-FS2008 , Code: MZ6-LF-443-FS2008-EA