Tap Tap to Zoom
Read More...
Code: PE-FL-2365-010-110
MPN: 02365
UPC: 019428090234
Product Info for Pelican 2365 Flex-Neck Flashlight
Pelican 2365 Flex-Neck Flashlight lets you shine light where it's needed. Whether you are working in the engine bay of your car or under the fuselage of a jet, the 2365 ensures you can work hands free in bright LED flashlight. The Pelican 2365 features quality Pelican Flashlight technology in a useful and versatile Flashlights.![]()
Pelican 2365 Flashlight features a magnetic base attaches metal surfaces and the 15" flexible neck directs 45 lumens of bright LED light. A push button tail switch activates the efficient 2365 LED for 15 hours of burntime on two standard AA batteries. The 2365 by Pelican allows you to be flexible at work.
Specifications for Pelican LED Flashlight 2365 Flex Neck:
| Light Source: | LED |
| Tested Lumen Value: | 45 |
| Tested Lux Value (@ 1 meter): | 1600 |
| Batteries: | 2 AA Alkaline (Not Included) |
| Battery Burn Time: | 15 hours |
| Watts: | 1 |
| Voltage: | 3 |
| Length: | 21.92" (55.7 cm) |
| Weight w/ Batteries: | 9.3 oz. (0.26 kg) |
| Weight w/o Batteries: | 7.6 oz. (0.22 kg) |
Related Products to Pelican 2365 Flex-Neck Flashlight
Pelican 2365 Flex-Neck Flashlight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Pelican 2365 Flex-Neck Flashlight , MPN: 02365 , UPC: 019428090234 , Code: PE-FL-2365-010-110



























































