Tap Tap to Zoom
Read More...
Clearance Product
Show with deals only:
Product Info for POF USA Renegade Rail Kit
Available in both 14.5 inch and 11 inch lengths, the Renegade Rail Kit from POF USA is the perfect complement to any AR-15 build. Featuring a black anodized finish, the Renegade Rail Kit has a Picatinny/M-LOK mounting system that allows you to easily attach your favorite iron sights, weapon light, or laser sight. It's also made to be as lightweight as possible so that you can maneuver the weapon easily and change your aiming direction quickly with minimal effort.![]()
The designed specifically for our Renegade rifle, the team at POF-USA wanted anyone with a mil-spec flat top AR15 to be able to enjoy its benefits! The Renegade handguard is our sleekest and slimmest handguard design to date.
The Renegade Rail Kit also includes POF-USAs famous heat sink barrel nut. As a result, you can expect rapid heat dissipation during operation. When properly installed, the recoil lugs engage the forward surface of the barrel nut groove to eliminate any possibility of forward handguard translation that might otherwise be caused by heavy use. M-LOK slots are at the 3, 6, and 9 oclock positions.
Specifications for POF USA Renegade Rail Kit:
| Manufacturer: | POF USA |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Width: | 4 in |
| Height: | 4 in |
| Weight: | 1 lb |
Features of POF USA Renegade Rail Kit
- The heat sink barrel nut only works with a barrel base less than 1in in diameter
Package Contents:
- POF USA Renegade Rail Kit
- Heat Sink Barrel Nut
- Mounting Hardware
POF USA Renegade Rail Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- USED, POF USA Renegade Rail Kit, 14.5in, Black, 1034 , MPN: 1034-EDEMO , Code: 1UC-T8-RNGRK-1034-EDEMO-IN-C
- POF USA Renegade Rail Kit, 9in, Black, 967 , MPN: 967 , UPC: 847313009678 , Code: 1UC-T8-RNGRK-967
- POF USA Renegade Rail Kit, Rifle, 11in, Anodized, Black, 1033 , MPN: 1033 , UPC: 847313010339 , Code: 1UC-T8-RNGRK-1033
- POF USA Renegade Rail Kit, Rifle, 14.5in, Anodized, Black, 905 , MPN: 905 , UPC: 847313009050 , Code: 1UC-T8-RNGRK-00905
- POF USA Renegade Rail Kit, 14.5in, Black, 1034 , MPN: 1034 , UPC: 847313010346 , Code: 1UC-T8-RNGRK-1034