Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- ACSS Raptor Yard 5.56/.308 Reticle
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 16.95 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 100 MOA
Code: 29R-RS-PA56RS-610210
MPN: 610210
UPC: 818500019985
Buy Together and Save
Product Info for Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane
Developed to be the perfect gun scope, the Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane is great for circumstances in which a high quality riflescope is the paramount to results. These AR15 Rifle Scopes from the optical specialists at Primary Arms are formulated making use of the tough and heavy duty components that you have come to count on from this amazing company. For a stretch of time, Primary Arms has grown in the enterprise of making top end rifle scopes, and the Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane is definitely the evidence of their persistence for giving you the most beneficial products for your sighting needs. Right here at OpticsPlanet, it is our goal to be sure that you leave with the perfect rifle scope to suit your needs, and the Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane is but one that we're very happy to showcase. For an excellent solution to assure that you own the best riflescope for your particular requirements, pick the Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
Specifications for Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Primary Arms |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | ACSS Raptor Yard 5.56/.308 Reticle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 3.2 - 3.7 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.95 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Size: | Compact |
Features of Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Compact and lightweight optical design
- High-Performance Japanese ED Glass
- Ultra-Wide Field of View
- UML Throw Lever Compatible AutoLive Illumination Technology
- Backed by the Primary Arms Lifetime Warranty
Package Contents:
- Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Battery
Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane, ACSS Raptor Yard 5.56/.308 Reticle, Black, 610210 , MPN: 610210 , UPC: 818500019985 , Code: 29R-RS-PA56RS-610210