Tap Tap to Zoom
Read More...
Buy Together and Save
Product Info for Q XL Whistle Tip Blast Mitigation Device
The WHISTLE TIP is a blast mitigation device (BMD) for our Cherry Bomb muzzle brake. It also serves as a Cherry Bomb thread protector for the poors who don't / can't own a silencer. As you've come to expect, the WHISTLE TIP features a taper mount for proper alignment to the Cherry Bombs and installs with any off the shelf 1-inch wrench.![]()
Specifications for Q XL Whistle Tip Blast Mitigation Device:
| Manufacturer: | Q |
| Caliber: | 8.6mm Blackout |
| Length: | 2.53 in |
| Weight: | 4 oz |
| Fit: | XL Cherry Bomb Brake |
| Finish: | Copper |
| Gun Model: | Universal |
| Color: | Brass/Copper |
| Projectile Caliber: | .338 Caliber |
| Diameter: | 1.38 in |
| Gun Make: | Universal |
Package Contents:
- Q XL Whistle Tip Blast Mitigation Device
Q XL Whistle Tip Blast Mitigation Device Orderable Models
List of Orderable Models
- USED, Q XL Whistle Tip Blast Mitigation Device, 338 Caliber, 8.6mm, QD, 1.85in, Copper, ACC-WHISTLETIP-XL , MPN: ACC-WHISTLETIP-XL-EDEMO , Code: 3SR-MD3-ACCW-ACC-WHISTLETIP-XL-EDEMO-RE-A
- DEMO, Q XL Whistle Tip Blast Mitigation Device, 338 Caliber, 8.6mm, QD, 1.85in, Copper, ACC-WHISTLETIP-XL , MPN: ACC-WHISTLETIP-XL-DEMO , Code: 3SR-MD3-ACCW-ACC-WHISTLETIP-XL-DEMO-OB-A
- Q XL Whistle Tip Blast Mitigation Device, 338 Caliber, 8.6mm, QD, 1.85in, Copper, ACC-WHISTLETIP-XL , MPN: ACC-WHISTLETIP-XL , UPC: 850035705711 , Code: 3SR-MD3-ACCW-ACC-WHISTLETIP-XL
Q XL Whistle Tip Blast Mitigation Device Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Q XL Whistle Tip Blast Mitigation Device, 338 Caliber, 8.6mm, QD, 1.85in, Copper, ACC-WHISTLETIP-XL , MPN: ACC-WHISTLETIP-XL-EDEMO , Code: 3SR-MD3-ACCW-ACC-WHISTLETIP-XL-EDEMO-RE-C
- USED, Q XL Whistle Tip Blast Mitigation Device, 338 Caliber, 8.6mm, QD, 1.85in, Copper, ACC-WHISTLETIP-XL , MPN: ACC-WHISTLETIP-XL-EDEMO , Code: 3SR-MD3-ACCW-ACC-WHISTLETIP-XL-EDEMO-OB-C
- USED, Q XL Whistle Tip Blast Mitigation Device, 338 Caliber, 8.6mm, QD, 1.85in, Copper, ACC-WHISTLETIP-XL , MPN: ACC-WHISTLETIP-XL-EDEMO , Code: 3SR-MD3-ACCW-ACC-WHISTLETIP-XL-EDEMO-OB-B
- USED, Q XL Whistle Tip Blast Mitigation Device, 338 Caliber, 8.6mm, QD, 1.85in, Copper, ACC-WHISTLETIP-XL , MPN: ACC-WHISTLETIP-XL-EDEMO , Code: 3SR-MD3-ACCW-ACC-WHISTLETIP-XL-EDEMO-RE-B