Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Raven Arms MP-25 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel
Fabricated to be regarded as a great product for pretty much anyone, we are sure you are going to love the Raven Arms MP-25 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel.![]()
Formulated working with several of the most robust and dependable components in existence, these Shop by Firearm Model through Raven Arms provides you with an item which gives you many years of stability.
Raven Arms has been developing top quality products for a very long time, and the Raven Arms MP-25 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel is their way of revealing just how much they care.
Here at OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to purchase the perfect solution for all of your requirements, and featuring the Raven Arms MP-25 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel is one thing that we're pleased to offer.
Specifications for Raven Arms MP-25 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel:
| Manufacturer: | Raven Arms |
| Gun Make: | Raven Arms |
| Gun Model: | Raven MP25 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .25 ACP |
| Barrel Length: | 2.5 in |
| Material: | Walnut |
| Sight Configuration: | Blade Front, Notch Rear |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
| Production Year: | Disc. 1991 |
| Weight: | 15 oz |
| Length: | 5 in |
| Muzzle Energy: | 73 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 810 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Alloy Frame |
Package Contents:
- Raven Arms MP-25 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel
Raven Arms MP-25 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Raven Arms MP-25 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel, alloy frame frame, walnut grip, blowback operated semi-auto, blade front, notch rear, 6 round magazine, RA-MP-25-.25 A-2.5-1-FRRMPG , MPN: RA-MP-25-.25 A-2.5-1-FRRMPG , Code: 5TY-FH1-OP879-RA-MP-25-25-A-2-5-1-FRRMPG



















































