Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Fabricated to be regarded as a great product for pretty much anyone, we are sure you are going to love the Raven Arms MP-25 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel.![]()
Formulated working with several of the most robust and dependable components in existence, these Shop by Firearm Model through Raven Arms provides you with an item which gives you many years of stability.
Raven Arms has been developing top quality products for a very long time, and the Raven Arms MP-25 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel is their way of revealing just how much they care.
Here at OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to purchase the perfect solution for all of your requirements, and featuring the Raven Arms MP-25 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel is one thing that we're pleased to offer.
| Manufacturer: | Raven Arms |
| Gun Make: | Raven Arms |
| Gun Model: | Raven MP25 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .25 ACP |
| Barrel Length: | 2.5 in |
| Material: | Walnut |
| Sight Configuration: | Blade Front, Notch Rear |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Frame Mounted Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
| Production Year: | Disc. 1991 |
| Weight: | 15 oz |
| Length: | 5 in |
| Muzzle Energy: | 73 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 810 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Alloy Frame |