Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
If you're shopping for an amazing deal on the Raven Arms P-25 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel, then you've come to the right spot..![]()
Established by using some of the most sturdy and long lasting components available, these Shop by Firearm Model from Raven Arms offers you something that gives you a great deal of dependability.
Raven Arms has been developing high quality merchandise for a very long time, and the Raven Arms P-25 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel is their very own approach to revealing just how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to obtain the most suitable solution for all of your specifications, and exhibiting the Raven Arms P-25 Pistol, .25 Auto, 2.5in barrel is one thing that we are happy to offer.
| Manufacturer: | Raven Arms |
| Gun Make: | Raven Arms |
| Gun Model: | Raven P25 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .25 ACP |
| Barrel Length: | 2.5 in |
| Material: | Walnut |
| Sight Configuration: | Blade Front, Notch Rear |
| Action Type: | Blowback |
| Safety Type: | Frame Mounted Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
| Production Year: | Disc. 1984 |
| Weight: | 15 oz |
| Length: | 5 in |
| Housing/Frame Material: | Alloy Frame |
| Muzzle Energy: | 73 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 810 ft/s |