Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
An ideal 12-gauge utility gun. Featuring an 18 ½" barrel with a cylinder choke, front bead sight, non-glare matte finish, and 4+1 total shot capacity. The Model 870 Synthetic Tactical is an excellent choice as a permanent camp shotgun or as the foundation for your own personalized design.![]()
America's best selling shotgun for over 70 years, the Model 870's dependability is legendary. The receiver is milled from a solid billet of steel for strength and durability. The twin action bars ensure smooth, reliable non-binding cycle of operation.
Its solid, dependable action makes it America’s favorite, and our continual upgrades make it the most advanced, well-rounded family of pump shotguns around. Along with continually evolving designs, this shotgun’s superiority is a matter of rugged dependability, great pointing characteristics and versatility. In fact, the Model 870™ has been the standard for slide-action performance for more than 70 years.
| Manufacturer: | Remington |
| Finish: | Matte Black |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 870 Tactical |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 18.5 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Safety Type: | Crossbolt |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 7.5 lb |
| Overall Length: | 38.5 in |
| Stock Color: | Black |
| Drilled And Tapped: | Yes |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 4 Rounds 3 in |