Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Remington 870 3 in Field Pump Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel
The all-new 870 Fieldmaster, an All-American pump gun, brings hunters the best of all worlds. The ready-for-work exterior of the Model 870 Fieldmaster lies the same quality, precision, and dependability that you'll find in our legendary Model 870 Wingmaster, but at a much more affordable price.![]()
Like all Model 870 shotguns, it features a receiver milled from a solid billet of steel for maximum strength and reliability. Improved twin action bars prevent binding and twisting so that you'll always have the chance to get off a second shot. Appropriately dressed for the hunt and not for the wall, each shotgun sports non-reflective satin black metalwork and an open grain, grade A walnut stock set. The receiver is drilled and tapped for scope mount. From an open to tight shot pattern, the 870 Fieldmasters will come with three Rem Chokes that can adapt to any hunting, self-defense, or clay target event that may come your way.
Its solid, dependable action makes it America's favorite pump shotgun. Continual upgrades and evolving designs make it the most advanced, well-rounded pump shotgun in the world. Its superiority is a matter of rugged dependability, great pointing characteristics and versatility. For more than 70 years, The Model 870 has set the standard for slide-action performance.
Specifications for Remington 870 3 in Field Pump Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | Remington |
| Finish: | Satin |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 870 Fieldmaster |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 20 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Safety Type: | Crossbolt |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Bead Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 6.5 lb |
| Overall Length: | 48.5 in |
| Stock Color: | Wood |
| Drilled And Tapped: | Yes |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Right |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 4 Rounds 3 in |
Package Contents:
- Remington 870 Field 3in Field Pump Shotgun, 20 Gauge, 28in Barrel
Related Products to Remington 870 3 in Field Pump Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel
Remington 870 3 in Field Pump Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Remington 870 Field 3in Field Pump Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel, Walnut Stock, Matte Blued, R68870 , MPN: R68870 , UPC: 810070688707 , Code: RT-FS2-ZN2027-R68870







































