Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Remington Versa Max Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 26 in barrel
REM R83224 VERSA MAX II 12/26 VT KRYPTEK WF![]()
Specifications for Remington Versa Max Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 26 in barrel:
| Manufacturer: | Remington |
| Gun Model: | Remington Versa Max |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 26 in |
| Safety Type: | Crossbolt |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Shotgun Chamber Length: | 3.5 in |
| Magazine Capacity: | 3 Round |
| Sight Configuration: | HiViz Interchangeable |
| Weight: | 7.75 lb |
| Hand: | Right |
Package Contents:
- Remington Versa Max Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 26 in barrel
Remington Versa Max Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 26 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Remington Versa Max Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 26 in barrel, Crossbolt Safety, 3 Round, R83224-FRRMPG , MPN: R83224-FRRMPG , Code: RT-FS1-SHTGN611-R83224-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare





















































