Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: RXD-CAC-1080P
MPN: 01-RPXD1080-CS
UPC: 850746003502
Product Info for Replay XD 1080 HD Digital Camera
The Replay XD 1080 Mini HD Camera 1080P has been designed to go wherever you do. Featuring a water-resistant, hard anodized, rugged aluminum housing for your extreme adventures, this Digital Camera from Replay XD is the smallest and lightest full HD video action camera on the market. With its custom designed wide angle 135°, f3.1 lens, and anti-glare coating, the lens on the Replay XD 1080P Mini Camera is finely-tuned to match the 5MP CMOS sensor for better clarity, accurate color, and minimal image distortion. For the extra critical audio situation the Replay XD Mini 1080 HD Camera has an External Audio option to connect high quality Lav Mics, Ext. Audio sources, or other In-car Radio Communication through a standard 3.5mm Mini-jack adapter. For an amazing way to make sure you capture all of the outdoor action, choose the Replay XD Digital 1080 HD Camera.![]()
Specifications for Replay XD Digital Camera - 1080 HD:
| 1080p: | 25/30 fps |
| 720p: | 25/30/50/60 fps |
| .MOV: | H.264 |
| f/2.8: | 120° Natural Wide |
| MicroSDHC: | Up to 32GB |
| USB 2.0: | Charge and Sync |
| Windows: | XP, 7 and Newer |
| Mac OS X: | 10.6 and Newer |
| 5MP Photo: | Manual Shutter; Time-Lapse 2 - 60 Seconds |
| Internal Mic: | AGC Mic |
| External: | Line-in w/ Adapter |
| Power: | 130 min |
| Battery: | Rechargeable Li-Ion |
| Weight: | 60g / 21oz |
| Dimensions: | 24mm x 85mm |
Features of Replay XD 12080p HD Digital Camera:
- Replaceable LEns Cover
- Vibration Feedback
- 1080p30, 720P30/60, 5MP Photo
- Rec/Stop Button
- 120° Wide Angle Lens
- Aluminum Housing
- Waterproof 3M / 10 Ft
- 5MP Photo / Time-lapse
- 120° Natural Wide FOV
- Waterproof 3 m / 10 ft
- Only 2 ounces light
Package Contents:
- Replay XD 1080 Mini HD Camera 1080P
- Heimlock 360° Swivel Mount
- Lowboy Fixed Mount
- Snaptray VHB
- Tripod Snaptray
- Flat Snaptray
- Curved Snaptray
- 4GB MicroSD Card
- Mini USB
- User Guide
- Decals
- Ballistic Bag
Related Products to Replay XD 1080 HD Digital Camera
Replay XD 1080 HD Digital Camera Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Replay XD 1080 HD Camera, Black, Small 1080P , MPN: 01-RPXD1080-CS , UPC: 850746003502 , Code: RXD-CAC-1080P