Tap Tap to Zoom
- Gun Make:
- Ruger
- Gun Model:
- Ruger 10/22
- Color:
- Black
- Rear Blade Height:
- 0.793 in
- Front Blade Height:
- 0.835 in
Code: 3IP-RS2-FF321-TK18N0549BLK1
MPN: TK18N0549BLK1
UPC: 769498486269
Product Info for Rim/Edge M-LOK by Rim/Edge Eagle Eye Fiber Optic Rifle Sight Set
Engineered to interface with M-LOK mounting points, the Eagle Eye Sight Set for M-LOK is built for performance. It features bright fiber optic sights in both the front and rear, giving you a fast and clear sight picture in a variety of lighting conditions, and is windage and elevation adjustable. The sight body is machined and anodized aluminum, making this sight set tough and lightweight.![]()
The set mounts directly to M-LOK, making installation simple and straightforward. This sight set was most especially designed to pair seamlessly with the TANDEMKROSS Spitfire Lightweight Barrel for Ruger 10/22. It is also compatible with TANDEMKROSSs Eagle Eye Rear Peep Sight for those who prefer a peep rear sight over conventional 3-dot sights.
NOTE: Mounting of accessories to the M-LOK slots may cause finish marring on the connecting surfaces.
Specifications for Rim/Edge M-LOK by Rim/Edge Eagle Eye Fiber Optic Rifle Sight Set:
| Manufacturer: | Rim/Edge |
| Gun Make: | Ruger |
| Gun Model: | Ruger 10/22 |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Attachment Type: | M-LOK |
| Rear Blade Height: | 0.793 in |
| Front Blade Height: | 0.835 in |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Gun Type: | Rifle |
| Weight: | 0.12 oz |
| Finish: | Anodized |
Features of Rim/Edge M-LOK by Rim/Edge Eagle Eye Fiber Optic Rifle Sight Set
- Mounts directly to M-LOK
- Fiber optic front and rear sight set
- Windage and elevation adjustable
- Sights are protected against mechanical failure for life by TANDEMKROSSs Lifetime Guarantee. Fiber optic light pipes are considered wearable parts and are guaranteed for the first six months after the time of purchase.
Package Contents:
- Rim/Edge M-LOK by Rim/Edge Eagle Eye Fiber Optic Rifle Sight Set
Rim/Edge M-LOK by Rim/Edge Eagle Eye Fiber Optic Rifle Sight Set Orderable Models
List of Orderable Models
- Rim/Edge M-LOK by Rim/Edge Eagle Eye Fiber Optic Rifle Sight Set, Black, TK18N0549BLK1 , MPN: TK18N0549BLK1 , UPC: 769498486269 , Code: 3IP-RS2-FF321-TK18N0549BLK1