Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Finish:
- Anodize
- Fabric/Material:
- 6061-T6 Aluminum, Aluminum
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Handguard Length:
- 15 in
- Gun Rail:
- M-LOK
- Weight:
- 10 oz
- Condition:
- New
- Additional Features:
- 6 QD Mounting Points
- Included Accessories:
- Barrel Nut, Locking Plate, Screws
- Inner Diameter:
- 1.35 in
- Outer Diameter:
- 1.55 in
Code: 2AL-HZ-RA905150-EE
MPN: RA-905-150-BLK
UPC: 853742008083
Product Info for RISE Armament RA-905 Handguard
The Rise Armament RA-905 Lightweight Handguard features a streamlined design that will improve nearly any AR setup. RISE Armament crafted these AR Handguards & Forends with an anodized, lightweight aluminum that is rugged and resistant to corrosive elements, and the free-floating system won't impede your shooting. The Rise Armament Lightweight 15.0-Inch M-LOK Handguard easily installs and has multiple QD mounting points to support your choice of accessories, and it is M-LOK compatible. However, it has a slim center section that is easy and comfortable to grip, and the free-floating design of this handguard increase your accuracy, letting you take down targets with enhanced precision. Grab a Rise Armament RA-905 Lightweight Handguard for your next build and experience the difference it makes by upgrading your weapon accessories with one of these.![]()
Specifications for RISE Armament RA-905 Handguard:
| Manufacturer: | RISE Armament |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodize |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum, Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Length: | 15 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Weight: | 10 oz |
| Condition: | New |
| Additional Features: | 6 QD Mounting Points |
| Included Accessories: | Screws, Locking Plate, Barrel Nut |
| Inner Diameter: | 1.35 in |
| Outer Diameter: | 1.55 in |
| Mount Type: | M-LOK |
| Quantity: | 1 |
Features of RISE Armament RA-905 AR-15 M-LOK Handguard:
-
Lightweight - only 9 oz. (13.5") or 10 oz. (15")
-
M-LOK compatible with 360 degrees of QD mounting points and a Picatinny upper rail system for virtually limitless customization options
-
Easy slip-on alignment and installation
-
Anti-rotation and anti-slip technology
-
Designed for free-floating barrel for improved accuracy
-
Precision CNC machined from 6061-T6 billet aluminum
-
MIL-A-8625F, Type III, Class 2, hard anodized flat black finish
-
Includes steel barrel nut and hardware
-
Available in 7.5", 10", 13.5", and 15" lengths
-
Available in hardcoat anodized flat black finish, in foliage green or FDE (flat dark earth) Carakote, or in Patriot Blue, RISE Red, or Spartan Bronze bright-dip anodized finish
-
Manufactured in RISE Armament's Oklahoma facility according to strict AS9100 aerospace requirements, which are more stringent than standard gun manufacturing requirements
-
Backed by RISE Armament's 100% product guarantee and lifetime manufacturing warranty
-
Made 100% in Broken Arrow, Oklahoma, U.S.A.
Package Contents:
-
RISE Armament RA-905 AR-15 M-LOK Handguard Lightweight 15.0" M-Lok Black AR-15
RISE Armament RA-905 Handguard Orderable Models
List of Orderable Models
- Rise Armament Lightweight Handguard 15.0in M-LOK Black AR-15 , MPN: RA-905-150-BLK , UPC: 853742008083 , Code: 2AL-HZ-RA905150-EE
RISE Armament RA-905 Handguard Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Rise Armament Lightweight Handguard 15.0in M-LOK Black AR-15, EDEMO1, Used, Condition Fair , MPN: RA-905-150-BLK-EDEMO1 , Code: 2AL-HZ-RA905150-EE-EDEMO1
- DEMO, Rise Armament Lightweight Handguard 15.0in M-LOK Black AR-15 , MPN: RA-905-150-BLK-DEMO , Code: 2AL-HZ-RA905150-DEMO