1 of 3 images
Rite Edge Hunter Amber Wood
2 of 3 images
Rite Edge Hunter Amber Wood
3 of 3 images
Rite Edge Hunter Amber Wood
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 5 in
- Overall Length:
- 9.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Amber Pakkawood
- Color:
- Brown
Code: 18D-KN1-PA203449AM-203449-AM
MPN: 203449-AM
UPC: 801608434491
$17.95
Product Info for Rite Edge Hunter Amber Wood 5.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
9.5" (24.13cm) overall. 5" (12.7cm) satin finish stainless blade. Amber pakkawood handle. Brass guard. Full tang. Brown leather belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Rite Edge Hunter Amber Wood 5.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Rite Edge |
| Blade Length: | 5 in |
| Overall Length: | 9.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Hunting |
| Handle Color: | Amber Pakkawood |
| Weight: | 0.72 lb |
| Color: | Brown |
| Length: | 24.13 cm |
Package Contents:
- Rite Edge Hunter Amber Wood
Rite Edge Hunter Amber Wood 5.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Rite Edge Hunter Amber Wood 5.00 in Fixed Blade Knife, Amber pakkawood, 203449AM , MPN: 203449-AM , UPC: 801608434491 , Code: 18D-KN1-PA203449AM-203449-AM
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare