Tap Tap to Zoom


Product Info for Roaring Fire 45L Tactical Backpack
Why choose this tactical backpack? A good tactical backpack should give you the ability to organize and find your gear in a moments notice! Thats why you choose our tactical backpack.![]()
This backpack capacity approximately 45L, Back pocket is closed by Velcro, and can be used for mobile phone, Laptop, Power bank, keys and other everyday carry items, The large pack holds a tent, sleeping pad, fire starting kit, Toaks cooking system, first aid kit and a whole slew of outdoor accessories.
Specifications for Roaring Fire 45L Tactical Backpack:
| Manufacturer: | Roaring Fire |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Pack Application: | Outdoor, Military, Tactical, Everyday |
| Capacity: | 45 liters |
| Fabric/Material: | Oxford 900 |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 11.8 in |
| Width: | 11.8 in |
| Height: | 19.6 in |
| Style: | Tactical |
| Pockets: | Yes |
| Pack Loading: | Top, Side, Front |
| Fastener/Closure Type: | Slip On, Zipper |
| Quantity: | 1 |
| Application: | Everyday, Outdoor, Work, Tactical |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
Features of Roaring Fire 45L Tactical Backpack
- Big Internal Capacity with Hydration bladder pocket
- Perfect design
- The tactical backpack is equipt with triple Fast Tex buckles
- Molle System
Package Contents:
- Roaring Fire 45L Tactical Backpack
Roaring Fire 45L Tactical Backpack Orderable Models
List of Orderable Models
- Roaring Fire 45L Tactical Backpack, Black, 19.6x11.8x11.8 inch, RF096 BK , MPN: RF096 BK , UPC: 755745670079 , Code: 5XU-BP4-10QP-RF096-BK
- Roaring Fire 45L Tactical Backpack, FDE, 19.6x11.8x11.8 inch, RF096 DT , MPN: RF096 DT , UPC: 755745670048 , Code: 5XU-BP4-10QP-RF096-DT