1 of 1 images
Rock Island Armory 1911-A1-MS-Blued Pistol, .45 ACP, 4 in barrel, blued finish steel frame, black plastic grip, recoil operated semi-automatic, single-action, grip safety, manual thumb safety, snag free, 8 round magazine, RIA-1911-A1-MS-BLD-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Rock Island Armory 1911-A1-MS-Blued Pistol, .45 ACP, 4 in barrel
Commander series .45 ACP cal., configuration with 4 in. barrel, otherwise similar to M-1911 A1 Standard, rear slide serrations only.![]()
Specifications for Rock Island Armory 1911-A1-MS-Blued Pistol, .45 ACP, 4 in barrel:
| Manufacturer: | Rock Island Armory |
| Gun Make: | Rock Island Armory |
| Gun Model: | Rock Island Armory 1911A1 MS |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Black Plastic |
| Sight Configuration: | Snag Free |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 8 Round |
| Weight: | 38.4 oz |
| Length: | 7.75 in |
| Muzzle Energy: | 334 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 808 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Blued Finish Steel |
Package Contents:
- Rock Island Armory 1911-A1-MS-Blued Pistol, .45 ACP, 4 in barrel
Rock Island Armory 1911-A1-MS-Blued Pistol, .45 ACP, 4 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Rock Island Armory 1911-A1-MS-Blued Pistol, .45 ACP, 4 in barrel, blued finish steel frame, black plastic grip, recoil operated semi-automatic, single-action, grip safety, manual thumb safety, snag free, 8 round magazine, RIA-1911-A1-MS-BLD-FRRMPG , MPN: RIA-1911-A1-MS-BLD-FRRMPG , Code: 2OQ-FH1-FRROP21-RIA-1911-A1-MS-BLD-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare









































































































