Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Rock Island Armory TCM-Rock-Standard Pistol, .22 TCM, 5 in barrel
Armscor's TCM series of pistols are functionally a 1911 series-70 pistol design but chambered for their unique .22 TCM cartridge. Since the .22 TCM is essentially a stepped-down 9mm cartridge, the gun can fire 9mm rounds from the same magazine by simply replacing the barrel and recoil spring. Armscor ships both .22 TCM and 9mm barrels and springs with each TCM pistol. The TCM series includes both single-stack 10-round models and double-stack 17-round models.![]()
Specifications for Rock Island Armory TCM-Rock-Standard Pistol, .22 TCM, 5 in barrel:
| Manufacturer: | Rock Island Armory |
| Gun Make: | Rock Island Armory |
| Gun Model: | Rock Island Armory TCM Rock Standard |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .22 TCM |
| Barrel Length: | 5 in |
| Material: | Checkered Polymer |
| Sight Configuration: | Blade Front, Adjustable Rear |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Crossbolt |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 17 Round |
| Weight: | 41.6 oz |
| Height: | 5.5 in |
| Length: | 8.75 in |
| Muzzle Energy: | 312 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1875 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Parkerized Steel |
Package Contents:
- Rock Island Armory TCM-Rock-Standard Pistol, .22 TCM, 5 in barrel
Rock Island Armory TCM-Rock-Standard Pistol, .22 TCM, 5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Rock Island Armory TCM-Rock-Standard Pistol, .22 TCM, 5 in barrel, parkerized steel frame, checkered polymer grip, recoil operated semi-automatic, single-action, blade front, adjustable rear, 17 round magazine, RIATCMROCKSTND2-FRRMPG , MPN: RIATCMROCKSTND2-FRRMPG , Code: 2OQ-FH1-FRROP80-RIATCMROCKSTND2-FRRMPG












































