Tap Tap to Zoom
Code: 1WN-ATB-RRA0912-AR0242
MPN: AR0242
UPC: 842834117215
Buy Together and Save
Intended to be regarded as a superb product for almost any individual, we're positive you will love the Rock River Arms 5.56x45mm NATO 14.5in R4 CL Threaded Full Auto Barrel.![]()
Established by using some of the very most durable and dependable substances in existence, these AR15 Barrels via Rock River Arms can provide something that gives you many years of stability.
Rock River Arms has been making high-quality merchandise for a very long time, and the Rock River Arms 5.56x45mm NATO 14.5in R4 CL Threaded Full Auto Barrel is their particular way of revealing how much they care.
At OpticsPlanet, we make it our responsibility to receive the most suitable product for your preferences, and featuring the Rock River Arms 5.56x45mm NATO 14.5in R4 CL Threaded Full Auto Barrel is something that we're pleased to offer.
| Manufacturer: | Rock River Arms |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Chrome |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length: | 14.5 in |
| Barrel Profile: | R-4 |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | Rock River Arms |
| Gun Model: | Universal |
| Weight: | 34 oz |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |