Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Originally named the GSR (Granite Series Rail) and then later referred to as the Revolution Series, these models are now simply known as the SIG 1911 Series. This is SIG's own version of Browning's classic 1911 platform manufactured in Exeter, New Hampshire. Originally only produced with an integral accessory rail (as the term GSR implied), both standard and rail models are now offered.![]()
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer 1911 Ultra Compact |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 3.3 in |
| Material: | Custom Blackwood |
| Sight Configuration: | Siglite Night Sights |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Grip Safety, Manual Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Production Year: | 2011 - 2016 |
| Weight: | 28 oz |
| Height: | 4.8 in |
| Width: | 1.4 in |
| Length: | 6.8 in |
| Muzzle Energy: | 301 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 767 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Aluminum Alloy |