Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for SIG SAUER Juliet 3-Micro RDS Magnifiers
The SIG SAUER Juliet 3-Micro RDS Magnifiers is designed to work as a stand-alone magnification solution or in conjunction with reflex optics. This family of Red Dot Sight Magnifiers is an excellent choice for transitioning from close quarters to intermediate-ranged targets. The SIG SAUER Juliet 3-Micro RDS Magnifiers can be adjusted for height using spacers in conjunction with a reflex optic. The SIG SAUER has a PowerCam 90-degree Mount, so it can be quickly flipped to the side for more immediate, close-quarters scenarios or deployed rapidly to bring targets three times closer. Its quick-release mount comes with built-in recoil lugs for repeatable zero. The SIG SAUER Juliet 3-Micro RDS Magnifiers has a front and rear thread-in lens protector to protect it from the elements.![]()
Specifications for SIG SAUER Juliet 3-Micro RDS Magnifiers:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Magnification: | 3 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Length: | 108 mm |
| Weight: | 12.5 oz |
| Field of View, Angle: | 8 degrees |
| Optical Coating: | Dielectric Prism Coatings |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade CNC Aluminum |
| Included Accessories: | Standard |
| Height: | 70 mm |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Lens Material: | Glass |
| Attachment Type: | Push Button |
Features of SIG SAUER Juliet 3-Micro RDS Magnifiers:
- High Performance Lens Coatings Including Dielectric Coated Prism for Excellent Light Transmission;
- Ultra-compact Size and Weight;
- Aircraft grade CNC aluminum housing ensures lifetime of reliable service;
- 90 Push-Button Flip-to-Side Magnifier Mount;
- Dependable Waterproof and Fogproof Performance;
- Infinite Guarantee
Package Contents:
- SIG SAUER Juliet 3-Micro RDS Magnifiers
SIG SAUER Juliet 3-Micro RDS Magnifiers Orderable Models
List of Orderable Models
- SIG SAUER Juliet 3-Micro Red Dot Sight Magnifier, Black, SOJ3M001 , MPN: SOJ3M001 , UPC: 798681639250 , Code: SD9-RDM-SIG201-SOJ3M001
- USED, SIG SAUER Juliet 3-Micro Red Dot Sight Magnifier, Black, SOJ3M001 , MPN: SOJ3M001-EDEMO , Code: SD9-RDM-SIG201-SOJ3M001-EDEMO-OB-C
- DEMO, SIG SAUER Juliet 3-Micro Red Dot Sight Magnifier, Black, SOJ3M001 , MPN: SOJ3M001-DEMO , Code: SD9-RDM-SIG201-SOJ3M001-DEMO-OB-A
- USED, SIG SAUER Juliet 3-Micro Red Dot Sight Magnifier, Black, SOJ3M001 , MPN: SOJ3M001-EDEMO , Code: SD9-RDM-SIG201-SOJ3M001-EDEMO-RE-B
- SIG SAUER Juliet 3-Micro Red Dot Sight Magnifier, FDE, SOJ3M011 , MPN: SOJ3M011 , UPC: 798681653546 , Code: SD9-RDM-SIG201-SOJ3M011
SIG SAUER Juliet 3-Micro RDS Magnifiers Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, SIG SAUER Juliet 3-Micro Red Dot Sight Magnifier, FDE, SOJ3M011 , MPN: SOJ3M011-EDEMO , Code: SD9-RDM-SIG201-SOJ3M011-EDEMO-DF-F
- USED, SIG SAUER Juliet 3-Micro Red Dot Sight Magnifier, FDE, SOJ3M011 , MPN: SOJ3M011-EDEMO , Code: SD9-RDM-SIG201-SOJ3M011-EDEMO-IN-B
- USED DEMO, SIG SAUER Juliet 3-Micro Red Dot Sight Magnifier, Black, SOJ3M001, EDEMO1, Condition Parts Only/Salvage, Wrong Product , MPN: SOJ3M001-DEMO-EDEMO1 , Code: SD9-RDM-SIG201-SOJ3M001-DEMO-EDEMO-WP-F
- USED, SIG SAUER Juliet 3-Micro Red Dot Sight Magnifier, Black, SOJ3M001 , MPN: SOJ3M001-EDEMO , Code: SD9-RDM-SIG201-SOJ3M001-EDEMO-IN-C
- USED, SIG SAUER Juliet 3-Micro Red Dot Sight Magnifier, FDE, SOJ3M011 , MPN: SOJ3M011-EDEMO , Code: SD9-RDM-SIG201-SOJ3M011-EDEMO-RE-B
- DEMO, SIG SAUER Juliet 3-Micro Red Dot Sight Magnifier, FDE, SOJ3M011 , MPN: SOJ3M011-DEMO , Code: SD9-RDM-SIG201-SOJ3M011-DEMO
- DEMO, SIG SAUER Juliet 3-Micro Red Dot Sight Magnifier, Black, SOJ3M001 , MPN: SOJ3M001-DEMO , Code: SD9-RDM-SIG201-SOJ3M001-DEMO
- USED, SIG SAUER Juliet 3-Micro Red Dot Sight Magnifier, Black, SOJ3M001 , MPN: SOJ3M001-EDEMO , Code: SD9-RDM-SIG201-SOJ3M001-EDEMO-DF-B
- USED, SIG SAUER Juliet 3-Micro Red Dot Sight Magnifier, FDE, SOJ3M011 , MPN: SOJ3M011-EDEMO , Code: SD9-RDM-SIG201-SOJ3M011-EDEMO-IN-C
- USED, SIG SAUER Juliet 3-Micro Red Dot Sight Magnifier, Black, SOJ3M001 , MPN: SOJ3M001-EDEMO , Code: SD9-RDM-SIG201-SOJ3M001-EDEMO-IN-B
- USED, SIG SAUER Juliet 3-Micro Red Dot Sight Magnifier, Black, SOJ3M001 , MPN: SOJ3M001-EDEMO , Code: SD9-RDM-SIG201-SOJ3M001-EDEMO-RE-C