Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Juliet3T-AMR 3x22mm Magnifier
The SIG SAUER Juliet3T-AMR 3x22mm Magnifier was created to be a great option for everyone hoping to boost their already outstanding red dot sight. Manufactured utilizing long lasting and trustworthy materials, these Red Dot Sight Magnifiers from the experts at SIG SAUER gives you a great deal of excellence. And thanks to it's leading-edge lens technologies, the SIG SAUER Juliet3T-AMR 3x22mm Magnifier won't interfere with the optics on your existing red dot sight. Once your search for a top quality red dot magnification device leaves you desiring more, choose the SIG SAUER Juliet3T-AMR 3x22mm Magnifier.![]()
Specifications for SIG SAUER Juliet3T-AMR 3x22mm Magnifier:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Finish: | Black |
| Magnification: | 3 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Eye Relief: | 63 mm |
| Length: | 3.2 in |
| Weight: | 9.7 oz |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 2.4 in |
| Color: | Black |
Features of SIG SAUER Juliet3T-AMR 3x22mm Magnifier
- High performance lens coatings including dielectric coated prism for excellent light transmission
- Ultra-compact size and weight
- MSAR compatibility, (magnifier sensing adapative reticle)
- Aircraft grade aluminum housing ensures lifetime of reliable service
- Powercam90 QR mount
- MIL-810-STD durability
- Dependable IPX8 waterproof and fogproof performance
- Inifinite guarantee
Package Contents:
- SIG SAUER Juliet3T-AMR 3x22mm Magnifier
SIG SAUER Juliet3T-AMR 3x22mm Magnifier Orderable Models
List of Orderable Models
- SIG SAUER Juliet3T-AMR Magnifier, 3x22mm, Black, SOJ3MT01, Black, SOJ3MT01 , MPN: SOJ3MT01 , UPC: 798681707164 , Code: SD9-RDM-JULL-SOJ3MT01
- USED, SIG SAUER Juliet3T-AMR Magnifier, 3x22mm, Black, SOJ3MT01, Black, SOJ3MT01 , MPN: SOJ3MT01-EDEMO , Code: SD9-RDM-JULL-SOJ3MT01-EDEMO-RE-A