Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Juliet3T-AMR Magnifier, 3x22mm, Black, SOJ3MT01, Black, SOJ3MT01
The SIG SAUER Juliet3T-AMR Magnifier, 3x22mm, Black, SOJ3MT01, Black, SOJ3MT01 Finish: Black, Magnification: 3 x, Objective Lens Diameter: 22 mm, Eye Relief: 63 mm, Length: 3.2 in, Weight: 9.7 oz, Base/Mount Type: QD Mount, Fabric/Material: Aircraft Grade Aluminum, Height: 2.4 in, Color: Black, Condition: New. is here at OpticsPlanet with fantastic deals ! Please also check out more options for SIG SAUER Juliet3T-AMR 3x22mm Magnifier.
Purchase your new SIG SAUER Juliet3T-AMR Magnifier, 3x22mm, Black, SOJ3MT01, Black, SOJ3MT01 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features:
High performance lens coatings including dielectric coated prism for excellent light transmission
Ultra-compact size and weight
MSAR compatibility, (magnifier sensing adapative reticle)
Aircraft grade aluminum housing ensures lifetime of reliable service
Powercam90 QR mount
MIL-810-STD durability
?ependable IPX8 waterproof and fogproof performance
Inifinite guarantee
Features of SIG SAUER Juliet3T-AMR 3x22mm Magnifier
- High performance lens coatings including dielectric coated prism for excellent light transmission
- Ultra-compact size and weight
- MSAR compatibility, (magnifier sensing adapative reticle)
- Aircraft grade aluminum housing ensures lifetime of reliable service
- Powercam90 QR mount
- MIL-810-STD durability
- Dependable IPX8 waterproof and fogproof performance
- Inifinite guarantee
Package Contents:
- SIG SAUER Juliet3T-AMR 3x22mm Magnifier
Specifications for SIG SAUER Juliet3T-AMR Magnifier, 3x22mm, Black, SOJ3MT01, Black, SOJ3MT01
| Finish | Black |
| Magnification | 3 x |
| Objective Lens Diameter | 22 mm |
| Eye Relief | 63 mm |
| Length | 3.2 in |
| Weight | 9.7 oz |
| Base/Mount Type | QD Mount |
| Fabric/Material | Aircraft Grade Aluminum |
| Height | 2.4 in |
| Color | Black |
| Condition | New |