Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER KILO6K HD 10x32mm Laser Rangefinding Binoculars
Designed with the Archery and Whitetail hunter in mind, the new SIG SAUER KILO6K-HD Compact is perfect as a lightweight option to minimize your kit, eliminating the need for a separate rangefinder and binocular. The KILO6K-HD Compact provides up to 6,000 yards of ranging off of reflective surfaces and up to 2,500 yards on big game animals. Featuring BDX 2.0 Bluetooth Technology to work with all BDX-equipped scopes and thermal optics, and onboard environmental sensors allowing for accurate real-time ballistic calculations, the KILO6K-HD Compact provides the perfect solution for any rifle setup. The KILO6K-HD Compact also features fog mode to cut through the morning haze and XR Extended Range mode to allow for longer range capabilities from a tripod, giving you maximum range both quickly and accurately. Available in both 8x32 and 10x32 prescriptions, the KILO6K-HD Compact is the ideal solution for the minimalist hunter.![]()
Specifications for SIG SAUER KILO6K HD 10x32mm Laser Rangefinding Binoculars:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Color: | OD Green |
| Maximum Range: | 6000 yds |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Battery Type: | CR2 |
| Weight: | 27.4 oz |
| Width: | 5.4 in |
| Length: | 5.4 in |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Eye Relief: | 15.5 mm |
| Condition: | New |
| Finish: | OD Green |
| Measurement System: | Yards |
| Battery Quantity: | 1 |
| Laser Divergence: | 1.6 MRAD |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
Features of SIG SAUER KILO6K HD 10x32mm Laser Rangefinding Binoculars:
- Gen ii lightwave DSP ranging engine with extended range XR mode;
- Onboard environmental sensors for real-time ballistic calculations;
- Drop remote waypoints with the BaseMap app;
- Applied ballistics UltraLite with complete ab bullet database, up to 25 bullet profiles, and 8 onboard ballistic groups;
- Bdx 2.0 enabled with low energy, long-range Bluetooth;
Package Contents:
- SIG SAUER KILO6K HD 10x32mm Laser Rangefinding Binoculars
SIG SAUER KILO6K HD 10x32mm Laser Rangefinding Binoculars Orderable Models
List of Orderable Models
- SIG SAUER KILO6K HD 10x32mm Laser Rangefinding Binoculars, OD Green, SOK6K104 , MPN: SOK6K104 , UPC: 798681640539 , Code: SD9-RFB-SOK6K104-SOK6K104
SIG SAUER KILO6K HD 10x32mm Laser Rangefinding Binoculars Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, SIG SAUER KILO6K HD 10x32mm Laser Rangefinding Binoculars, OD Green, SOK6K104 , MPN: SOK6K104-DEMO , Code: SD9-RFB-SOK6K104-SOK6K104-DEMO
- USED, SIG SAUER KILO6K HD 10x32mm Laser Rangefinding Binoculars, OD Green, SOK6K104 , MPN: SOK6K104-EDEMO , Code: SD9-RFB-SOK6K104-SOK6K104-EDEMO-RE-C