Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER KILO6K HD 10x32mm Laser Rangefinding Binoculars, OD Green, SOK6K104
The SIG SAUER KILO6K HD 10x32mm Laser Rangefinding Binoculars, OD Green, SOK6K104 Magnification: 10 x, Objective Lens Diameter: 32 mm, Color: OD Green, Maximum Range: 6000 yds, Rangefinder Application: Hunting, Battery Type: CR2, Weight: 27.4 oz, Width: 5.4 in, Length: 5.4 in, Diopter Adjustment Range: -3 - 3 dpt, Eye Relief: 15.5 mm, Condition: New, Battery Quantity: 1, Finish: OD Green, Laser Divergence: 1.6 MRAD, Measurement System: Yards, Water Resistance Level: IPX-4. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts 13% Off! Please also check out more options for SIG SAUER KILO6K HD 10x32mm Laser Rangefinding Binoculars.
Purchase your new SIG SAUER KILO6K HD 10x32mm Laser Rangefinding Binoculars, OD Green, SOK6K104 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of SIG SAUER KILO6K HD 10x32mm Laser Rangefinding Binoculars:
- Gen ii lightwave DSP ranging engine with extended range XR mode;
- Onboard environmental sensors for real-time ballistic calculations;
- Drop remote waypoints with the BaseMap app;
- Applied ballistics UltraLite with complete ab bullet database, up to 25 bullet profiles, and 8 onboard ballistic groups;
- Bdx 2.0 enabled with low energy, long-range Bluetooth;
Package Contents:
- SIG SAUER KILO6K HD 10x32mm Laser Rangefinding Binoculars
Specifications for SIG SAUER KILO6K HD 10x32mm Laser Rangefinding Binoculars, OD Green, SOK6K104
| Magnification | 10 x |
| Objective Lens Diameter | 32 mm |
| Color | OD Green |
| Maximum Range | 6000 yds |
| Rangefinder Application | Hunting |
| Battery Type | CR2 |
| Weight | 27.4 oz |
| Width | 5.4 in |
| Length | 5.4 in |
| Diopter Adjustment Range | -3 - 3 dpt |
| Eye Relief | 15.5 mm |
| Condition | New |
| Battery Quantity | 1 |
| Finish | OD Green |
| Laser Divergence | 1.6 MRAD |
| Measurement System | Yards |
| Water Resistance Level | IPX-4 |