Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for SIG SAUER P220 Super Match Pistol, .45 ACP, 5 in barrel
The modern Sig Sauer pistol story began with the P220. Initially offered in several centerfire calibers in 1976, all but the .45 ACP chambering were eventually dropped. The .45 ACP P220 went on to become recognized as one of 'the most accurate 45s right out of the box.' Since that time the P220 has earned an enviable record in hot spots around the world. Today the P220 features a stainless steel slide machined from bar stock and coated with a durable, wear-resistant Nitron finish or natural stainless finish, light-weight alloy frame with integral accessory rail, and the Sig Sauer four-point safety system of decocking lever, patented automatic firing pin safety block, safety intercept notch, and trigger bar disconnector.![]()
Specifications for SIG SAUER P220 Super Match Pistol, .45 ACP, 5 in barrel:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P220 Super Match |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 5 in |
| Material: | Custom Rosewood |
| Sight Configuration: | Adjustable Target |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Decocker |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-15.75 |
| Magazine Capacity: | 8 Round |
| Production Year: | 2007 - 2016 |
| Weight: | 33.6 oz |
| Height: | 5.5 in |
| Width: | 1.5 in |
| Length: | 8.92 in |
| Muzzle Velocity: | 850 ft/s |
| Housing/Frame Material: | Anodized Aluminum |
| Muzzle Energy: | 369 ft-lbs |
Package Contents:
- SIG SAUER P220 Super Match Pistol, .45 ACP, 5 in barrel
SIG SAUER P220 Super Match Pistol, .45 ACP, 5 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- SIG SAUER P220 Super Match Pistol, .45 ACP, 5 in barrel, anodized aluminum frame, custom rosewood grip, recoil operated semi-automatic, adjustable target, 8 round magazine, P220 SM-1-FRRMPG , MPN: P220 SM-1-FRRMPG , Code: SD9-FH1-SSP220SM-1-P220-SM-1-FRRMPG







































































































