Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The P227 maintains the same size and overall layout of the P226 and is made with the E2-type enhancements that were first introduced to the P226 in 2010, such as the one-piece modular grip. This is SIG's first double-stack 45ACP pistol, and it is available in full-size and carry lengths which fit most holsters designed for the P220 and P226. Other features include a checkered front strap and trigger guard, stainless steel barrel, Siglite night sights and lower Picatinny rail. The SAS variant features an SRT trigger action, anti-snag treatment on the slide and frame and no rail.![]()
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P227 SAS |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 3.9 in |
| Material: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Siglite Night Sights |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Decocking Lever |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 10 Round |
| Production Year: | 2013 - Ongoing |
| Weight: | 30.5 oz |
| Height: | 5.5 in |
| Width: | 1.5 in |
| Length: | 7.1 in |
| Housing/Frame Material: | Anodized Aluminum |
| Muzzle Velocity: | 803 ft/s |
| Muzzle Energy: | 329 ft-lbs |