Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for SIG SAUER P238 Legion Pistol, .380 ACP, 2.7 in barrel
Cerakote Elite Legion Gray coated slide and frame, precision machined aluminum trigger, stainless steel slide, extended magwell, Legion black G10 grips with Legion medallion, stainless steel slide, skeletonized hammer, flat aluminum trigger and checkered trigger guard.![]()
Specifications for SIG SAUER P238 Legion Pistol, .380 ACP, 2.7 in barrel:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P238 Legion |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .380 ACP |
| Barrel Length: | 2.7 in |
| Material: | Custom G10 |
| Sight Configuration: | X-Ray3 Day |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Production Year: | 2019 - Discontinued |
| Weight: | 15.2 oz |
| Height: | 4.3 in |
| Width: | 1.1 in |
| Length: | 5.5 in |
| Muzzle Velocity: | 926 ft/s |
| Muzzle Energy: | 171 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Black Anodized Alloy |
Package Contents:
- SIG SAUER P238 Legion Pistol, .380 ACP, 2.7 in barrel
SIG SAUER P238 Legion Pistol, .380 ACP, 2.7 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- SIG SAUER P238 Legion Pistol, .380 ACP, 2.7 in barrel, black anodized alloy frame, custom G10 grip, recoil operated semi-automatic, X-RAY3 Day/Night sights, 7 round magazine, P238 LG-1-FRRMPG , MPN: P238 LG-1-FRRMPG , Code: SD9-FH1-SSP238LG-1-P238-LG-1-FRRMPG

































































































