Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- BDC-1 Quadplex
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 4.277 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Included Accessories:
- Battery, Lens covers, Wrench, Manual, Cloth
- Condition:
- New
Code: SD9-RS-SSW3RFS3-SOW33203
MPN: SOW33203
UPC: 798681599707
Product Info for SIG SAUER Whiskey3 3-9x50mm Rifle Scope 1 inch Tube, Second Focal Plane
Designed to thrive in a variety of situations, the Sig Sauer Whiskey3 3-9x50mm Rifle Scope is your prime source for a bright and clear sighting experience that will place accurate shots every time. Featuring an impressive 3x optical zoom, these Rifle Scopes by Sig Sauer also include low dispersion (LD) glass which reduces chromatic aberration and provides industry-leading optical clarity in any situation. Offering a European style eyepiece, the Sig Sauer Whiskey3 1x50mm Rifle Scope is incredibly precise and smooth thanks to fully multi-coated lenses that deliver a vivid sight picture time after time. Waterproof and fogproof for the most reliable performance in all situations, the Sig Sauer Whiskey3 3-9x50mm Waterproof Rifle Scope is also built with your needs in mind. Versatile enough for short, medium and long distances, the Whiskey3 3-9x50mm Hunting Rifle Scope is the perfect addition to any weapon and can handle whatever you, the hunter, throws at it.![]()
Specifications for SIG SAUER Whiskey3 3-9x50mm Rifle Scope 1 inch Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | BDC-1 Quadplex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5.6 - 16.6 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 11.9 - 35 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.6 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 4.277 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 16.25 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Adjustment Range: | 0.25 MOA |
| Height: | 4.35 in |
| Lens Material: | Glass |
| Brightness Settings: | 10 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Battery, Lens covers, Wrench, Manual, Cloth |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of SIG SAUER Whiskey3 3-9x50mm Rifle Scope:
- 3x optical zoom offered in second focal plane (SFP) with multiple reticle options
- Low dispersion (LD) glass provides industry leading optical clarity for any situation
- European style eyepiece for a smooth, fast, and precise reticle adjustment
- Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete immersion up to 1 meter) and fog-proof performance
Package Contents:
- SIG SAUER Whiskey3 3-9x50mm Rifle Scope
SIG SAUER Whiskey3 3-9x50mm Rifle Scope 1 inch Tube, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- SIG SAUER Whiskey3 3-9x50mm Rifle Scope 1 inch Tube, Second Focal Plane, Black, BDC-1 Quadplex Reticle, MOA, SOW33203 , MPN: SOW33203 , UPC: 798681599707 , Code: SD9-RS-SSW3RFS3-SOW33203
SIG SAUER Whiskey3 3-9x50mm Rifle Scope 1 inch Tube, Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, SIG SAUER Whiskey 3 Scope, 3-9X50mm, 1 in, SFP, BDC-1 Quadplex Reticle, 0.25 MOA Adjustable, Black, SOW33203 , MPN: SOW33203-DEMO , Code: SD9-RS-SSW3RFS3-SOW33203-DEMO
- Demo, SIG SAUER Whiskey3 Rifle Scope, 3-9X50mm, 1 In, Sfp, Triplex Reticle, Black, Black, SOW33104 , MPN: SOW33104-DEMO , Code: SD9-RS-SSW3RFS3-SOW33104-DEMO
- Demo, SIG SAUER Whiskey3 Rifle Scope, 3-9X50mm, 1 In, Sfp, Quadplex Reticle, Graphite, SOW33103 , MPN: SOW33103-DEMO , Code: SD9-RS-SSW3RFS3-SOW33103-DEMO
- SIG SAUER Whiskey3 3-9x50mm Rifle Scope 1 inch Tube, Second Focal Plane, Black, Quadplex Reticle, SOW33201 , MPN: SOW33201 , UPC: 798681599691 , Code: SD9-RS-SSW3RFS3-SOW33201
- SIG SAUER Whiskey3 Rifle Scope, 3-9X50mm, 1 In, Sfp, Triplex Reticle, Black, Black, SOW33104 , MPN: SOW33104 , UPC: 798681569151 , Code: SD9-RS-SSW3RFS3-SOW33104
- Demo, SIG SAUER Whiskey3 Rifle Scope, 3-9X50mm, 1 In, Sfp, Hellfire Quadplex Illum Reticle,, Black, SOW33109 , MPN: SOW33109-DEMO , Code: SD9-RS-SSW3RFS3-SOW33109-DEMO
- DEMO, SIG SAUER Whiskey3 3-9x50mm Rifle Scope 1 inch Tube, Second Focal Plane, Black, Hellfire Quadplex Illuminated Reticle, MOA, SOW33205 , MPN: SOW33205-DEMO , Code: SD9-RS-SSW3RFS3-SOW33205-DEMO
- SIG SAUER Whiskey3 Rifle Scope, 3-9X50mm, 1 In, Sfp, Quadplex Reticle, Graphite, SOW33103 , MPN: SOW33103 , UPC: 798681569144 , Code: SD9-RS-SSW3RFS3-SOW33103
- SIG SAUER Whiskey3 3-9x50mm Rifle Scope 1 inch Tube, Second Focal Plane, Black, Hellfire Quadplex Illuminated Reticle, MOA, SOW33205 , MPN: SOW33205 , UPC: 798681599714 , Code: SD9-RS-SSW3RFS3-SOW33205
- SIG SAUER Whiskey3 Rifle Scope, 3-9X50mm, 1 In, Sfp, Hellfire Triplex Illum Reticle,, Black, SOW33110 , MPN: SOW33110 , UPC: 798681569199 , Code: SD9-RS-SSW3RFS3-SOW33110
- SIG SAUER Whiskey3 Rifle Scope, 3-9X50mm, 1 In, Sfp, Hellfire Quadplex Illum Reticle,, Black, SOW33109 , MPN: SOW33109 , UPC: 798681569182 , Code: SD9-RS-SSW3RFS3-SOW33109