Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Show with deals only:
Product Info for SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular
Focus in for a brilliant view with your own eyes using these Sig Sauer ZULU6 10x30mm Binoculars. The image stabilizer technology on these Sig Sauer Binoculars provides complete image stability with every use, and these Binoculars are made with a 2x magnification ratio so that you can maintain a clear view even while navigating through tricky or windy areas. Due to the rugged construction, these Sig Sauer ZULU6 10x30mm Waterproof Binoculars have a lightweight construction that ensures they'll perform in any conditions, and the Spectracoat and LensArmor lens coatings keep these binos functioning for a long time to come. Stealth ID technology makes these 10x30mm ZULU6 Optical Binoculars less detectable to outsiders so that they don't give away your position, and the zero-cancelling feature ensures you can use this device in low light conditions to get the most from your adventure. Grab these Sig Sauer ZULU6 10x30mm Weatherproof Binoculars to get the crispest view with a lightweight device that can take on tougher tasks while adding minimal weight to your gear loadout.![]()
Specifications for SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | FDE |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Image Stabilizer: | Yes |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Optical Coating: | Spectracoat |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 8.2 m |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Length: | 5.9 in |
| Weight: | 18.6 oz |
| Finish: | Rubberized |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 4.72 in |
| Overall Length: | 7.08 in |
Features of SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular
- The Optical Image Stabilization in both modes electronically cancels out shaking and vibration.
- HDX-Glass to enhance light transmission, resolution, and definition afield
- User selectable modes
- Scan Mode is designed specifically for scanning and griding terrain
- Target Mode is designed specifically for locking in on wild game & targets
Package Contents:
- SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular
- Carrying Bag
- Strap
SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular Orderable Models
List of Orderable Models
- SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular, Rubberized, FDE, SOZ6WP10 , MPN: SOZ6WP10 , UPC: 798681664931 , Code: SD9-BI-SIG224-SOZ6WP10
- USED, SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular, Rubberized, FDE, SOZ6WP10 , MPN: SOZ6WP10-EDEMO , Code: SD9-BI-SIG224-SOZ6WP10-EDEMO-RE-A
SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, SIG SAUER ZULU6 Binocular, 10x30mm, Schmidt-Pechan, Image Stabilized, Graphite, SOZ61001 , MPN: SOZ61001-DEMO , Code: SD9-BI-SIG224-SOZ61001-DEMO
- SIG SAUER ZULU6 Binocular, 10x30mm, Schmidt-Pechan, Image Stabilized, Graphite, SOZ61001 , MPN: SOZ61001 , UPC: 798681639069 , Code: SD9-BI-SIG224-SOZ61001
- DEMO, SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular, Rubberized, FDE, SOZ6WP10 , MPN: SOZ6WP10-DEMO , Code: SD9-BI-SIG224-SOZ6WP10-DEMO
- DEMO, SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 10x30mm Schmidt-Pechan Prism Binocular, Rubberized, FDE, SOZ6WP10 , MPN: SOZ6WP10-DEMO , Code: SD9-BI-SIG224-SOZ6WP10-DEMO-OB-A