Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular
The SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular should be a staple in every pack! From hunters looking to spot their prey quickly and easily to hikers that need a better view of their surroundings while climbing through rough terrain and everyone in between, the ZULU6 is the perfect companion. These Binoculars provide excellent magnification and clarity to help you easily scout out the area regardless of weather or environmental conditions. Grab the SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular today to take your adventures up a notch!![]()
Specifications for SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | FDE |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Image Stabilizer: | Yes |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 3.5 mm |
| Optical Coating: | Spectracoat |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 8.2 m |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Yes, Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Length: | 7.08 in |
| Weight: | 21.5 oz |
| Finish: | Rubberized |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 4.72 in |
Features of SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular
- The Optical Image Stabilization in both modes electronically cancels out shaking and vibration.
- HDX-Glass to enhance light transmission, resolution, and definition afield
- User selectable modes
- Scan Mode is designed specifically for scanning and griding terrain
- Target Mode is designed specifically for locking in on wild game & targets
Package Contents:
- SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular
- Carrying Bag
- Strap
SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular Orderable Models
List of Orderable Models
- SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular, FDE, SOZ6WP12 , MPN: SOZ6WP12 , UPC: 798681664948 , Code: SD9-BI-SG01-SOZ6WP12
- DEMO, SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular, FDE, SOZ6WP12 , MPN: SOZ6WP12-DEMO , Code: SD9-BI-SG01-SOZ6WP12-DEMO