Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Reticle:
- LR2
- Tube Diameter:
- 1.18 in
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 33 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 20 yds to infinity
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 26 MRAD
Code: XK-RS-RTN363-SM13142LR2
MPN: SM13142LR2
UPC: 812495029905
Product Info for SightMark 5-30x56mm Presidio LR2 Riflescope 30mm, First Focal Plane (FFP)
Secure a clear, close-to-mid-range shooting advantage with the SightMark 5-30x56mm Presidio LR2 Riflescope 30, LR2. This Rifle Scope by Rifle Scope manufacturer SightMark features exposed, low-profile locking turrets with zero-stop elevation dials, fully multi-coated optics and a first focal plane reticle. The SightMark Presidio LR2 Rifle Scope also includes flip-up lens caps, a handy throw lever and one CR2032 battery. Designed for shooters, the SightMark Presidio 5-30x56 LR2 Rifle Scope is designed to be extremely accurate and durable. Designed for shooters, the SightMark Presidio 5-30x56 LR2 Rifle-Scope combines elite performance with a sleek, stealthy appearance. Its capped, low-profile turrets produce clear, audible clicks and feature aggressive exterior knurling to add a distinct tactile feel to give shooters greater confidence when adjusting their windage and elevation. With IP67 waterproof and dustproof protection, the SightMark Presidio 5-30x56 LR2 Riflescope is a reliable way to enhance your accuracy in the field.![]()
Specifications for SightMark 5-30x56mm Presidio LR2 Riflescope 30mm, First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | SightMark |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Reticle: | LR2 |
| Tube Diameter: | 1.18 in |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 22 - 3.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 33 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 15.67 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 20 yds to infinity |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.79 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 3.02 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Battery Life: | 150 - 500 hours |
| Operating Temperature: | -20 - 160 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 26 MRAD |
| Range of Detection: | 1000 yds |
| Lens Finish: | Fully Multi-Coated |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of SightMark 5-30x56mm Presidio LR2 Riflescope 30mm, First Focal Plane (FFP)
- Scratch resistant lens coating
- 6:1 zoom ratio
- 5-30x Magnification
- Exposed, low-profile locking turrets
- Zero-stop elevation dial
- Fully multi-coated optics
- First focal plane reticle
- Hard, anodized finish
- Red illuminated reticle
- Single-piece 30mm tube
- Shockproof with Aircraft-grade Aluminum
- IP67-Rated dustproof and waterproof
Package Contents:
- SightMark 5-30x56mm Presidio LR2 Riflescope 30mm, First Focal Plane (FFP)
- AR Riser Fixed Mount
- Flip-up lens covers
- Throw lever attachment
- Batteries Used: CR2032
SightMark 5-30x56mm Presidio LR2 Riflescope 30mm, First Focal Plane (FFP) Orderable Models
List of Orderable Models
- SightMark 5-30x56mm Presidio LR2 Riflescope, 30mm, First Focal Plane, Red Illuminated Reticle, Black, SM13142LR2 , MPN: SM13142LR2 , UPC: 812495029905 , Code: XK-RS-RTN363-SM13142LR2
SightMark 5-30x56mm Presidio LR2 Riflescope 30mm, First Focal Plane (FFP) Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, SightMark 5-30x56mm Presidio LR2 Riflescope, 30mm, First Focal Plane, Red Illuminated Reticle, Black, SM13142LR2 , MPN: SM13142LR2-DEMO , Code: XK-RS-RTN363-SM13142LR2-DEMO