Tap Tap to Zoom
Read More...
- Reticle:
- MOA-5
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 24.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 cm at 100 m
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10
- Additional Features:
- Lithium Battery
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 70 MOA
Code: TN-RS-SIGHRIF020-26020
MPN: 26020
UPC: 793139260208
Product Info for Sightron S-TAC Zero Stop 3-16x42mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
The S-TAC 3-16x42 FFP employs an illuminated Mil-Hash reticle for intermediate range applications where a smaller optic is needed. The MH-2 reticle has an illuminated crosshair with hash marks in 1/2 mil increments. The FFP model also utilizes an easy to set Zero-stop mechanism with.1 Mil clicks for tactical applications.  The scope offers 20.4 MRAD of elevations adjustments for even the longest shots.  A unique flip-up lever is built into the power ring for easy adjustments of cold days.![]()
Specifications for Sightron S-TAC Zero Stop 3-16x42mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Sightron |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 3 - 16 x |
| Reticle: | MOA-5 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte Black |
| Field of View, Linear: | 6.1 - 29.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4.1 - 3.7 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 24.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 cm at 100 m |
| Length: | 13.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 |
| Optical Coating: | Zact-7 TM 7-Layer |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | Lithium Battery |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 70 MOA |
Features of Sightron S-TAC Zero Stop 3-16x42mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Fast Focus Eyebell - Allows for quick and easy adjustments when in the field.
- Zero Stop - Precision adjustable tactical turret knobs in .1 MRAD or MOA adjustments are available on certain First Focal Plane models and are resettable to zero .
- Zoom Ring Lever - A pop up style zoom ring lever for ease of use in cold weather climates.
- ExacTrack - This scope features Sightrons unique ExacTrack windage and elevation adjustment system. No other system on the market comes close to the precision and performance of ExacTrack.
- Zact-7 Revcoat Multi-Coating - Sightrons Zact-7 Revcoat employs revolutionary lens coating technology featuring fully multi-coated precision ground glass.
- Waterproof - Rain, snow or humidity, Sightron optics are built using 100% sealed system ensuring a lifetime of performance in the most extreme environmental conditions.
- Shockproof - Rated for recoil and impact from even the toughest loads.
- Nitrogen Gas Charged - Nitrogen filled to provide a lifetime of use from fogging and internal water buildup.
Package Contents:
- Sightron S-TAC Zero Stop 3-16x42mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Packed
Sightron S-TAC Zero Stop 3-16x42mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Sightron S-TAC Rifle Scope, 3-16x42mm, 30mm Tube, First Focal Plane, MOA5 IR Reticle, Black, Medium, 26020 , MPN: 26020 , UPC: 793139260208 , Code: TN-RS-SIGHRIF020-26020