Tap Tap to Zoom
Product Info for Sightron S-TAC Rifle Scope, 3-16x42mm, 30mm Tube, First Focal Plane, MOA5 IR Reticle, Black, Medium, 26020
The Sightron S-TAC Rifle Scope, 3-16x42mm, 30mm Tube, First Focal Plane, MOA5 IR Reticle, Black, Medium, 26020 Objective Lens Diameter: 42 mm, Magnification: 3 - 16 x, Reticle: MOA-5, Tube Diameter: 30 mm, Reticle Focal Plane: First Focal Plane (FFP), Finish: Matte Black, Field of View, Linear: 6.1 - 29.2 ft at 100 yds, Eye Relief: 4.1 - 3.7 in, Color: Black, Weight: 24.8 oz, Adjustment Click Value: 0.25 cm at 100 m, Length: 13.3 in, Adjustment Type: MOA, Parallax: 10, Optical Coating: Zact-7 TM 7-Layer, Water Resistance Level: Waterproof, Shockproof: Yes, Magnification Type: Variable, Additional Features: Lithium Battery, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 70 MOA. is here at OpticsPlanet with competitive prices 23% Off! Please also check out more options for Sightron S-TAC Zero Stop 3-16x42mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane.
Purchase your new Sightron S-TAC Rifle Scope, 3-16x42mm, 30mm Tube, First Focal Plane, MOA5 IR Reticle, Black, Medium, 26020 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features/Specifications:
Fast Focus Eyebell - Allows for quick and easy adjustments when in the field.
Zero Stop - Precision adjustable tactical turret knobs in .1 MRAD or MOA adjustments are available on certain First Focal Plane models and are resettable to zero .
Zoom Ring Lever - A pop up style zoom ring lever for ease of use in cold weather climates.
ExacTrack - This scope features Sightrons unique ExacTrack windage and elevation adjustment system. No other system on the market comes close to the precision and performance of ExacTrack.
Zact-7 Revcoat Multi-Coating - Sightrons Zact-7 Revcoat employs revolutionary lens coating technology featuring fully multi-coated precision ground glass.
Waterproof - Rain, snow or humidity, Sightron optics are built using 100% sealed system ensuring a lifetime of performance in the most extreme environmental conditions.
Shockproof - Rated for recoil and impact from even the toughest loads.
Nitrogen Gas Charged - Nitrogen filled to provide a lifetime of use from fogging and internal water buildup.
Included Accessories:
Packed
Features of Sightron S-TAC Zero Stop 3-16x42mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Fast Focus Eyebell - Allows for quick and easy adjustments when in the field.
- Zero Stop - Precision adjustable tactical turret knobs in .1 MRAD or MOA adjustments are available on certain First Focal Plane models and are resettable to zero .
- Zoom Ring Lever - A pop up style zoom ring lever for ease of use in cold weather climates.
- ExacTrack - This scope features Sightrons unique ExacTrack windage and elevation adjustment system. No other system on the market comes close to the precision and performance of ExacTrack.
- Zact-7 Revcoat Multi-Coating - Sightrons Zact-7 Revcoat employs revolutionary lens coating technology featuring fully multi-coated precision ground glass.
- Waterproof - Rain, snow or humidity, Sightron optics are built using 100% sealed system ensuring a lifetime of performance in the most extreme environmental conditions.
- Shockproof - Rated for recoil and impact from even the toughest loads.
- Nitrogen Gas Charged - Nitrogen filled to provide a lifetime of use from fogging and internal water buildup.
Package Contents:
- Sightron S-TAC Zero Stop 3-16x42mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Packed
Specifications for Sightron S-TAC Rifle Scope, 3-16x42mm, 30mm Tube, First Focal Plane, MOA5 IR Reticle, Black, Medium, 26020
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Magnification | 3 - 16 x |
| Reticle | MOA-5 |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Reticle Focal Plane | First Focal Plane (FFP) |
| Finish | Matte Black |
| Field of View, Linear | 6.1 - 29.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief | 4.1 - 3.7 in |
| Color | Black |
| Weight | 24.8 oz |
| Adjustment Click Value | 0.25 cm at 100 m |
| Length | 13.3 in |
| Adjustment Type | MOA |
| Parallax | 10 |
| Optical Coating | Zact-7 TM 7-Layer |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Shockproof | Yes |
| Magnification Type | Variable |
| Additional Features | Lithium Battery |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 70 MOA |