Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Buy Together and Save
Product Info for SKB Cases Series 3613-12 Ultimate Crossbow Case
The 3i-3613-BXB has been designed specifically to fit the Ravin R9, R10, R15, R20, and R20 Sniper Edition crossbows, as well as the TenPoint Shadow NXT and Stealth NXT models. Featuring watertight, dustproof, military-grade construction, this iSeries case was built to meet all the demands and specifications of the US Military, and is the perfect solution to protect your valuable crossbow investment. Indeed, SKB Cases was recently named as the official case and gun protector of the US Olympic Shooting Team in recognition of SKB's superior quality, craftsmanship, and gear protection.![]()
Specifications for SKB Cases Series 3613-12 Ultimate Crossbow Case:
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polyethylene |
| Width: | 17 in |
| Depth/Thickness: | 13.5 in |
| Weight: | 29.45 lb |
| Internal Length: | 36 in |
| Interior Width: | 13.5 in |
| Internal Depth/Thickness: | 12 in |
| Length: | 39 in |
Features of SKB Cases Series 3613-12 Ultimate Crossbow Case
- Waterproof
- Dustproof
- Crushproof Guarantee for life
Package Contents:
- SKB Cases Series 3613-12 Ultimate Crossbow Case
SKB Cases Series 3613-12 Ultimate Crossbow Case Orderable Models
List of Orderable Models
- USED, SKB Cases Series 3613-12 Ultimate Crossbow - Case, 3i-3613-BXB , MPN: 3I-3613-BXB-EDEMO , Code: Q8-HA-UWPCC-3I-3613-BXB-EDEMO-RE-C
- SKB Cases Series 3613-12 Ultimate Crossbow - Case, 3i-3613-BXB , MPN: 3I-3613-BXB , UPC: 789270009745 , Code: Q8-HA-UWPCC-3I-3613-BXB
SKB Cases Series 3613-12 Ultimate Crossbow Case Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, SKB Cases iSeries Ultimate Waterproof Crossbow Case, Black, 3I-3613-BXB , MPN: 3I-3613-BXB-DEMO , Code: Q8-HA-UWPCC-3I-3613-BXB-DEMO