Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Up to 13% OFF Firearm Accessories
- Color:
- Black
- Length:
- 51 in
- Width:
- 12 in
- Height:
- 9 in
- Depth/Thickness:
- 5 in
- Interior:
- Foam
- Condition:
- New
Code: Q8-GB-2SKB4900-EE
MPN: 2SKB-4900
UPC: 789270490000
Product Info for SKB Cases Weather Resistant Single Rifle Case
Crafted to exacting specifications, the SKB Cases Single Rifle Case 4900 is compact and stylish for all of your carrying needs. These Hard Gun Cases from the innovators at SKB Cases feature ATA-compliant design that is approved for use by all airlines. With a valance bending system the SKB Cases Single Scoped Rifle Case creates the perfect seal. Able to accommodate large caliber rifles, this accessory is weather resistant for all-year use. Thanks to a stainless steel construction, the SKB Cases SKB ATA Rifle Case is the best way to store your firearm.![]()
Specifications for SKB Cases Weather Resistant Single Rifle Case:
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Finish: | Ribbed |
| Fabric/Material: | Polyethylene |
| Length: | 51 in |
| Width: | 12 in |
| Height: | 9 in |
| Depth/Thickness: | 5 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 48 in |
| Internal Width: | 9 in |
| Internal Depth/Thickness: | 4 in |
| Condition: | New |
| Weight: | 11 lb |
Features of SKB Cases Single Rifle Case 4900, Q8-GB-2SKB4900
- Accommodates a rifle up to 48".
- Airline approved (ATA 300).
- SKB's Perfect Match Valance Bending System for a perfect seal.
- Weather resistant.
- Stackable design.
- Stainless steel D-Rings for carry strap.
- Patented nylon trigger release latches.
- Unconditional Lifetime Warranty.
- $1500 Content Coverage.
Package Contents:
- SKB Cases Weather Resistant Single Rifle Case, Q8-GB-2SKB4900
SKB Cases Weather Resistant Single Rifle Case Orderable Models
List of Orderable Models
- SKB Cases Weather Resistant Single Rifle Case, 2SKB4900 , MPN: 2SKB-4900 , UPC: 789270490000 , Code: Q8-GB-2SKB4900-EE