Tap Tap to Zoom
Code: 39E-BMB-SRS556LHCMP-MD-556-28-LINEAR
MPN: MD-556-28-LINEAR
Buy Together and Save
Improve your precision down range by installing this SLR Synergy 5.56/.223 Linear Hybrid Compensator, 1/2x28 Thread onto your weapon. These Muzzle Brakes & Compensators made by SLR are constructed from steel for maximum durability, and they add 1.52in to the end of your barrel. This SLR Synergy 5.56/.223 Linear Hybrid Rifle Compensator, 1/2x28 Thread will improve your accuracy and shot recovery time with ease, and it includes a crush washer for installation. Pick up an SLR Synergy 5.56/.2231/2x28 Linear Hybrid Comp to upgrade your aim at the range, in the field, or on the hunting grounds.![]()
| Manufacturer: | SLR |
| Caliber: | .223 Remington, 5.56x45mm NATO |
| Fabric/Material: | Steel |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
| Length: | 2 in |
| Weight: | 3.8 oz |
| Included Accessories: | Crush Washer |
| Condition: | New |
| Diameter: | 1.25 in |