Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Caliber:
- 5.56x45mm NATO
- Finish:
- Melonite QPQ
- Fabric/Material:
- Stainless Steel
- Threads per Inch:
- 1/2x28
- Length:
- 2.47 in
- Weight:
- 3.2 oz
Code: 39E-BMB-SRWS556CMP-MD-556-COMP
MPN: MD-556-COMP
Buy Together and Save
Product Info for SLR Synergy 5.56 Compensator, 1/2x28 Thread
Invest in a SLR Synergy 5.56 Compensator, 1/2x28 Thread to seriously reduce muzzle rise and weapon noise with a host of impressive features. SLR built these Muzzle Accessories from 416 stainless steel for maximum durability in the field, and the Melonite finish holds up in the harshest conditions to give you years of reliable use. This SLR Synergy 5.56 Pistol Compensator, 1/2x28 Thread w/ QPQ Finish that also cuts the recoil down to a manageable level to help you keep a clear head on the range, backcountry or wherever else you need it. Install the crush washer in the provided slot to properly install this device. Equip this SLR Synergy 5.56 Compensator, 1/2x28 Thread to upgrade the attachments on your favorite firearm.![]()
Specifications for SLR Synergy 5.56 Compensator, 1/2x28 Thread:
| Manufacturer: | SLR |
| Color: | Black |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Finish: | Melonite QPQ |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
| Length: | 2.47 in |
| Weight: | 3.2 oz |
Features of SLR Synergy 5.56 Compensator, 1/2x28 Thread:
- 416 Stainless Steel.
- Melonite QPQ Finish.
- 1/2x28 threading.
- Overall Length: 2.47 inches.
- Weight: 3.2 oz.
- Included Accessories:
- Crush Washer
Package Contents:
- SLR Synergy 5.56 Compensator, 1/2x28 Thread
SLR Synergy 5.56 Compensator, 1/2x28 Thread Orderable Models
List of Orderable Models
- SLR Synergy Comp 5.56, 1/2x28 Thread, Black, MD-556-COMP , MPN: MD-556-COMP , Code: 39E-BMB-SRWS556CMP-MD-556-COMP