1 of 1 images
Smith & Wesson 4566 Pistol, .45 ACP, 4.25in barrel, stainless steel frame, straight backstrap wrap-around grip, recoil operated semi-automatic, 3-dot fixed, 8 round magazine, SW-4566-1-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Smith & Wesson 4566 Pistol, .45 ACP, 4.25in barrel
The largest of the 'Third Generation' series, these double-action pistols all chamber the .45 Auto cartridge and employ single-column magazines.![]()
Specifications for Smith & Wesson 4566 Pistol, .45 ACP, 4.25in barrel:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson Model 4566 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 4.25 in |
| Material: | Straight Backstrap Wrap-around |
| Sight Configuration: | 3-Dot Fixed |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Slide Mounted Manual Safety |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 8 Round |
| Production Year: | 1990 - 1999 |
| Weight: | 38.4 oz |
| Length: | 7.8 in |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
| Muzzle Velocity: | 820 ft/s |
| Muzzle Energy: | 343 ft-lbs |
Package Contents:
- Smith & Wesson 4566 Pistol, .45 ACP, 4.25in barrel
Smith & Wesson 4566 Pistol, .45 ACP, 4.25in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Smith & Wesson 4566 Pistol, .45 ACP, 4.25in barrel, stainless steel frame, straight backstrap wrap-around grip, recoil operated semi-automatic, 3-dot fixed, 8 round magazine, SW-4566-1-FRRMPG , MPN: SW-4566-1-FRRMPG , Code: SN-FH1-SW4566-SW-4566-1-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare









































































































