Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Smith & Wesson 457S Pistol, .45 ACP, 3.75in barrel
The Model 457 is a member of the 'Value Series' semi-automatic pistols. It is a relatively compact double-action single-stack pistol that has a 3.75-inch barrel and 7-round magazine capacity. It is available in either black alloy or stainless steel.![]()
Specifications for Smith & Wesson 457S Pistol, .45 ACP, 3.75in barrel:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson Model 457S |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 3.75 in |
| Material: | Straight Backstrap Wrap-around |
| Sight Configuration: | White Dot Front, 2 Dot Rear |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Decocker |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Production Year: | 2003 - 2006 |
| Weight: | 29 oz |
| Length: | 7.25 in |
| Housing/Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Muzzle Velocity: | 795 ft/s |
| Muzzle Energy: | 323 ft-lbs |
Package Contents:
- Smith & Wesson 457S Pistol, .45 ACP, 3.75in barrel
Smith & Wesson 457S Pistol, .45 ACP, 3.75in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Smith & Wesson 457S Pistol, .45 ACP, 3.75in barrel, aluminum alloy frame, straight backstrap wrap-around grip, recoil operated semi-automatic, white dot front, 2 dot rear, 7 round magazine, SW-457S-1-FRRMPG , MPN: SW-457S-1-FRRMPG , Code: SN-FH1-SW457S-SW-457S-1-FRRMPG







































































































