1 of 2 images
Smith & Wesson Amphibian Commando Watch - SWW-1100
2 of 2 images
Smith & Wesson Amphibian Commando Watch - SWW-1100
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Customer Reviews
Helpful Positive Review
1st this product is just about as simple of a watch as they come now days, it would only be simpler if it were the old whined up type. However this one runs on a lithium battery. It has a 3 position post (A,B,C) for basic settings with only a window ...
Read More...
1/1 found this helpful
Read More...
- Dial Color:
- Black
- Band/Strap Color:
- Black
- Case Color:
- Black
- Marker/Numeral Color:
- Green
- Case Material:
- Titanium
- Case Diameter:
- 46 mm
- Bezel Finish:
- Titanium
- Band/Strap Material:
- Rubber
- Wrist Band Type:
- Strap
Code: SN-WT-CC-SWW-1100
MPN: SWW-1100
UPC: 024718100654
List: $69.95Save $5.76
$64.19
Product Info for Smith & Wesson Amphibian Commando Watch
Amphibian Commando Watch![]()
Specifications for Smith & Wesson Amphibian Commando Watch:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Gender: | Unisex |
| Dial Color: | Black |
| Band/Strap Color: | Black |
| Case Color: | Black |
| Marker/Numeral Color: | Green |
| Case Material: | Titanium |
| Case Diameter: | 46 mm |
| Bezel Finish: | Titanium |
| Band/Strap Material: | Rubber |
| Wrist Band Type: | Strap |
| Water Resistant Mark: | 30 m |
| Weight: | 2.56 oz |
| Blade Material: | Steel |
| Age Group: | Adults |
Package Contents:
- Smith & Wesson Amphibian Commando Watch
Smith & Wesson Amphibian Commando Watch Orderable Models
List of Orderable Models
- Smith & Wesson Amphibian Commando Watch - SWW-1100 , MPN: SWW-1100 , UPC: 024718100654 , Code: SN-WT-CC-SWW-1100
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare