Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Smith & Wesson Bodyguard 380 Pistol, .380 ACP, 2.75in barrel
The new Bodyguard series of handguns consists of both a revolver and semi-automatic model distinguished by a lightweight polymer frame with factory integrated laser optics. Both models have been designed in conjunction with Insight Technology, a leader in the laser optics field. The semi-automatic pistol is chambered for the .380 ACP round and has a Melonite coated stainless steel slide and barrel. The revolver is chambered for the .38 Special +P round and features a one-piece aluminum alloy upper frame along with a steel reinforced polymer lower frame. The barrel and cylinder on the revolver are both stainless steel. The cylinder is coated with a durable, non-reflective, matte black PVD finish. Both handguns are double-action only (DAO) with concealed hammers.![]()
Specifications for Smith & Wesson Bodyguard 380 Pistol, .380 ACP, 2.75in barrel:
| Manufacturer: | Smith & Wesson |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Smith & Wesson M&P Bodyguard 380 |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .380 ACP |
| Barrel Length: | 2.75 in |
| Material: | Integrated Polymer |
| Sight Configuration: | Ramp Front, U-Notch Rear |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Safety Type: | Frame Mounted Thumb Safety |
| Trigger Action: | Double-Action Only (DAO) |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
| Production Year: | 2010 - Disc. |
| Weight: | 11.85 oz |
| Height: | 4.1 in |
| Width: | 0.75 in |
| Length: | 5.25 in |
| Muzzle Velocity: | 931 ft/s |
| Muzzle Energy: | 173 ft-lbs |
| Housing/Frame Material: | Polymer |
Package Contents:
- Smith & Wesson Bodyguard 380 Pistol, .380 ACP, 2.75in barrel
Ammunition






























Smith & Wesson Bodyguard 380 Pistol, .380 ACP, 2.75in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Smith & Wesson Bodyguard 380 Pistol, .380 ACP, 2.75in barrel, black polymer frame, integrated polymer grip, recoil operated semi-automatic, ramp front, U-notch rear, 6 round magazine, SW-Bodyguard 380-1-FRRMPG , MPN: SW-Bodyguard 380-1-FRRMPG , Code: SN-FH1-SWBG380-SW-BODYGUARD-380-1-FRRMPG









































































































































