Tap Tap to Zoom
- Color:
- Stainless
- Condition:
- New
- Additional Features:
- Regulated Output
Code: Z53-STP-SNP0210-GS-1000
MPN: GS-1000
UPC: 4960589194346
Buy Together and Save
Product Info for Snow Peak GigaPower LI Stove
The GigaPower LI Stove is our largest and highest output stove. Use it in the backyard or campsite for cooking with large pots and pans. With a large windscreen, four sturdy legs, and an expandable trivet, the GigaPower LI Stove is a group cooking essential. The stove is also fully collapsible and IGT compatible. Pair the GigaPower LI Stove with the LI Stove Joint Kit and IGT 4 Unit Standing Set.![]()
Please note, fuel sold separately.
Specifications for Snow Peak GigaPower LI Stove:
| Manufacturer: | Snow Peak |
| Packed Size: | 13.7 x 8 in / 34.7 x 20.3 cm |
| Color: | Stainless |
| Condition: | New |
| Height: | 16.5 in |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Backpacking |
| Fabric/Material: | Stainless Steel, Aluminum, and Brass |
| Weight: | 4 lb |
| Additional Features: | Regulated Output |
| Dimensions: | 16.5x13.7 in |
| Stove Type: | Canister Stoves, One Burner |
| Fuel Type: | Isobutane Mixed, Canister |
| Auto Igniter: | No |
| Boil Time: | 2.5 min. |
| Field Maintainable: | Yes |
Features of Snow Peak GigaPower LI Stove:
- Adjustable legs make it easy to use on any terrain
- Great on its own or inserted in the Snow Peak Iron Grill Table
- Great for holding larger pots
- Designed to make attaching and detaching fuel easy
- Adjustable flame
Package Contents:
- Snow Peak GigaPower LI Stove
- Carrying case
Snow Peak GigaPower LI Stove Orderable Models
List of Orderable Models
- Snow Peak GigaPower LI Stove, One Size, GS-1000 , MPN: GS-1000 , UPC: 4960589194346 , Code: Z53-STP-SNP0210-GS-1000
Snow Peak GigaPower LI Stove Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Snow Peak GigaPower LI Stove, One Size, GS-1000 , MPN: GS-1000-EDEMO , Code: Z53-STP-SNP0210-GS-1000-EDEMO-DF-D
- Open Box, Dealer Demo, Snow Peak GigaPower LI Stove, One Size, GS-1000 , MPN: GS-1000-DMO , Code: Z53-STP-SNP0210-GS-1000-DMO-OB-A