Tap Tap to Zoom
SOG Fielder XL Folding Knife has been discontinued by SOG Specialty Knives & Tools and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Folding Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
SOG Fielder XL Knives FF34-CP are beautiful knives that show off their SOG lineage as soon as you take them out of the box. The larger version of the popular SOG Fielder series, the Fielder XL knife sports a 4.125" Bowie-style blade. The imposing blade is polished to a mirror shine and honed to a fine straight edge; plus, since it's 7Cr13 stainless steel, the blade is incredibly durable. SOG Fielder XL knives, like the other SOG Fielder knives, feature a beautiful vertical grain wood handle with shining bolsters and a secure grip. The price is right for these SOG knives, too; the Fielder XL looks and cuts like a knife that would cost hundreds of dollars, but its price tag is far lower. Plus, SOG Specialty Knives & Tools has built a pocket clip into the handle of the Fielder XL, making it ideal for everyday carry. For a value-priced, handsome-looking folding blade knife from SOG, purchase the SOG Fielder XL Folding Knife.![]()
| Knife Type: | Folding Blade |
| Application: | Outdoor, General |
| Blade Length: | 4.125" |
| Blade Thickness: | 0.115" |
| Overall Length: | 9.625" |
| Weight: | 8.64 oz |
| Edge: | Straight |
| Blade Material: | 7Cr13 stainless steel |
| Handle Material: | Wood |
| Finish: | Mirror Polish |