Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
SOG Vulcan Folding Knife w/ Straight Drop Point Blade and Zytel Handle has been discontinued by SOG Specialty Knives & Tools and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Folding Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for SOG Vulcan Folding Knife w/ Straight Drop Point Blade and Zytel Handle
Perfect for all of your cutting needs, the SOG Vulcan Clip Point Folding Knife VL-01 has been designed to be that last knife you will ever need, or want. This Knife from SOG Specialty Knives & Tools features the patented Arc-Lockâ„¢ technology and has full steel liners encased in glass reinforced nylon (GRN) handles that offer an amazing grip. The blade on the SOG Vulcan Knife is a full .160" thick and includes the new kick deployment of the blade for rapid access to the blade.![]()
Specifications for SOG Specialty Knives and Tools Vulcan Clip Point Knife:
| Overall Length: | 8.375" |
| Closed Length: | 4" |
| Product Weight: | 5.00 oz |
| Blade Length: | 3.5" |
| Blade Thickness: | 0.16" |
| Product Type: | Folding Knife |
| Country of Origin: | Japan |
| Locking Mechanism: | Arc-Lock |
| Belt Clip Type: | Reversible Low-Carry |
| Packaging: | Presentation Box |
| Engravable: | Yes |
| Finish: | Satin |
| Edge Type: | Straight |
| Blade Steel Type: | VG-10 |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | Glass-Reinforced Nylon |
| Handle Color: | Black |
| Hardness: | Rc. 59-60 |
Features of SOG Vulcan Knife w/ Straight Edge Clip Point Blade:
- The Arc-Lock: With its ambidexterity - and all the other attributes knife enthusiasts so relentlessly seek - the Arc-Lock might just be the perfect lock.
- Strength: Tested at over 1000 lbs. of force (measured at the lock), far surpassing conventional lock strength.
- Speed: Lightning-quick, one-handed opening and closing capability.
- Safety: Spring-action securely retains blade closed, keeping fingers safely clear while unlocking.
- Durability:Self-adjusting over time and easily cleaned for long-term optimal performance.
Package Contents:
- SOG Vulcan Clip Point Folding Knife VL-01
Related Products to SOG Vulcan Folding Knife w/ Straight Drop Point Blade and Zytel Handle
SOG Vulcan Folding Knife w/ Straight Drop Point Blade and Zytel Handle Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- SOG Knives Vulcan Clip Point, Straight, Black Handle Knife VL-01 , MPN: VL-01 , UPC: 729857990974 , Code: X0-KN-VL-01



























































