Tap Tap to Zoom
Read More...
- Blade Length:
- 2.75 in
- Blade Material:
- Steel
- Additional Features:
- Hardness 51-53
- Serrated:
- Partial
- Color:
- Black/Black
- Sheath Material:
- Nylon
- Blade Shape:
- Drop Point
- Width:
- 2.3 in
- Handle Material:
- Nylon
- Length:
- 7 in
Code: X0-M3-SOG-B61N-CP-SOG-B61N-CP
MPN: SOG-B61N-CP
UPC: 729857993975
Product Info for SOG Specialty Knives & Tools Powerlock EOD Scissors Multi-Tool
Using the proven PowerLock chassis, SOG is the only company to apply Compound Leverage technology to EOD (Explosive Ordnance Disposal). This makes it a breeze to crimp blasting caps and demolition cord with less hand pressure. Another unique SOG feature is the positioning of the crimper device within the confines of the handle...not in the plier jaw, like all other designs. This serves to minimize collateral damage to the crimper and allows the operator to have full use of the uninterrupted plier surface. Additionally, there is no weakening of the pliers that often causes breakage of the plier tips. The crimper produces non-flaring, high pull out strength crimps that meet government fuse well specifications. Also includes hard wire cutter. All GSA approved.![]()
Specifications for SOG Specialty Knives & Tools Powerlock EOD Scissors Multi-Tool:
| Manufacturer: | SOG Specialty Knives & Tools |
| Blade Length: | 2.75 in |
| Closed Length: | 4.625 in |
| Blade Material: | Steel |
| Weight: | 0.6 lb |
| Serrated: | Partial |
| Additional Features: | Hardness 51-53 |
| Knife Application: | Multi-Tool |
| Color: | Black/Black |
| Sheath Material: | Nylon |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Width: | 2.3 in |
| Handle Material: | Nylon |
| Length: | 7 in |
| Quantity: | 1 |
Features of SOG Specialty Knives & Tools Powerlock EOD Scissors Multi-Tool:
- 18 tools at your fingertips - includes a gripper, hard wire cutter, wire crimper, blasting cap crimper, double toothed wood saw, partially serrated blade, 3-sided file, large screwdriver, Phillips screwdriver, 1/4in drive, awl, can opener, small screwdriver, bottle opener, medium screwdriver, scissors, and rulers
Package Contents:
- SOG Specialty Knives & Tools Powerlock EOD Scissors Multi-Tool
SOG Specialty Knives & Tools Powerlock EOD Scissors Multi-Tool Orderable Models
List of Orderable Models
- SOG Specialty Knives & Tools Powerlock EOD Scissors Multi-Tool w/ Nylon Sheath, Black Oxide Finish, Black/Black, SOG-B61N-CP , MPN: SOG-B61N-CP , UPC: 729857993975 , Code: X0-M3-SOG-B61N-CP-SOG-B61N-CP