Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
SOG Trident 2.0 Knife - 11" OAL has been discontinued by SOG Specialty Knives & Tools and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Fixed Blade Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for SOG Trident 2.0 Knife - 11" OAL
SOG Trident 2.0 Knives S2B-L are full-sized, fixed blade work knives inspired by the style of the SOG Bowie series of knives. These SOG knives have an incredibly sharp, straight-edged AUS 8 stainless steel blade that fairly gleams with polish. The blade is capped by a SOG Specialty Knives & Tools signature -- the faceted tip -- and its thick, 0.24" width adds extra strength to the knife. SOG Trident 2.0 differs from many other SOG knives in that it has a classic stacked Micarta washer handle, bringing to mind the Bowie knives of old. Each of these heavy duty work knives comes packaged with a durable leather knife scabbard with a front-facing accessory pouch. Almost every component of the Trident 2.0, including the crossguard, pommel, and washers, have been polished and coated with the Satin finish for one sharp looking and sharp knife. For a work knife that takes a modern classic and improves it both aesthetically and practically, purchase the SOG Trident 2.0 Bowie Knife.![]()
Specifications for SOG Trident 2.0 Stainless Steel Knives:
| Knife Type: | Fixed Blade |
| Application: | Outdoor |
| Blade Length: | 6.4" |
| Blade Thickness: | 0.24" |
| Overall Length: | 11" |
| Weight: | 11.2 oz |
| Edge: | Straight |
| Blade Material: | AUS 8 steel |
| Handle Material: | Micarta |
| Finish: | Satin |
| Sheath: | Leather |
Features of SOG Trident 2.0 Micarta Handle Knife:
- Fixed blade work and outdoor knife inspired by the SOG Bowie
- 6.4" blade made from AUS 8 steel
- Faceted tip blade
- 57-58 HRC on the Rockwell scale
- Completely straight edge blade
- Micarta handle with washers
- Stainless steel, polished crossguard
- Comes with leather sheath with accessory pouch
- Satin finish
Package Contents:
- SOG Trident 2.0 Knives S2B-L
Related Products to SOG Trident 2.0 Knife - 11" OAL
SOG Trident 2.0 Knife - 11" OAL Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- SOG Trident 2.0 Fixed Knife, 6.4in Blade w/Micarta Handle & Leather Sheath - S2B-L , MPN: S2B-L , UPC: 729857990196 , Code: X0-KN1-S2B-L


























































